"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Malzeme ve işçilikten çalmak...

BEN, halen Sivas’taki bir yapı denetim firmasında çalışan bir elektrik mühendisiyim.

Her büyük deprem sonrasında binaların, denetimsizlik nedeniyle, eksik malzeme kullanarak yıkıldığından ve buna kimsenin engel olamadığından bahsedilmektedir.
Yapılardaki bu denetimsizliğinin asıl sebebini anlatmak isterim.
2011’den önce deprem bölgesi olan 19 pilot ilde uygulanan ve 2011 yılından itibaren tüm illerde uygulanmaya başlanılan 4708 sayılı Yapı Denetim Kanunu ve buna bağlı çıkarılan uygulama yönetmeliklerine göre tüm yapıların denetimi, bundan böyle; bünyelerinde mimar ve inşaat (statik), elektrik, makine vs. mühendisleri çalıştıran Yapı Denetim Firmaları tarafından denetlenecek ve bu firmaların onay vermesi halinde bu binalara oturma ruhsatı verilebilecektir.
Bu firmaların denetimlerinin doğru yapılıp yapılmadığının kontrolü ise (şimdiye kadar ve bundan böyle de depremlerde en fazla yıkılan kamu binalarının denetiminden sorumlu) Çevre ve Şehircilik (eski adıyla Bayındırlık) Bakanlığı’nın olacaktır.

KİM KİMİ DENETLİYOR

İşte mevcut bu kanun ve yönetmeliklere göre:
Soru: Yapı Denetim Kuruluşları neyi ve kimleri denetleyecek?
Cevap: Yapı denetim kuruluşları, kendileriyle denetim sözleşmesi yapan yapı müteahhitlerinin yaptığı inşaatları (kamu adına) denetleyecek.
Soru: Yapı müteahhitlerinin inşaatlarını denetleyecek yapı denetim kuruluşlarını kimler seçecek?
Cevap: Yapı denetim kuruluşlarını, (en ucuza ve de en sorun çıkarmadan (!) yapacaklar arasından) sadece yapı müteahhitleri seçebilecek.
Soru: Kendi inşaatlarını denetleyecek yapı denetim kuruluşlarının denetim ücretlerini kim ödeyecek?
Cevap: Kendi inşaatlarını, kendi seçtiği yapı denetim kuruluşuna denetlettiren(!) yapı müteahhitleri ödeyecek.
Soru: Herhangi bir sorun çıktığında ve mesela bir depremde bina yıkıldığında bunun sorumlusu kim olacak?
Cevap: O bina inşaatını denetlemiş(!) olan ilgili yapı denetim kuruluşu ve o yapı denetim kuruluşunun o bina için önceden hazırladığı tutanaklarına, gerçek bir denetim yapamadığı halde (ki doğru dürüst denetim yapmış olsa o yapı denetim kuruluşuna müteahhit artık iş vermez ve o yapı denetim mühendisinin sözleşmesi feshedilir) imza atmış tüm çalışan mimar ve mühendisler direkt sorumludur.

NOT: Bu şartlarda, özellikle malzeme ve işçilikten çalmak isteyen müteahhitler; kendi (eksik demir, şartnameye uygun olmayan kum, çimento dozajı gibi) hata ve eksikliklerini görmezden gelen, birbirleriyle rekabet halindeki (son KHK ile denetim ücretleri %3’ten, %1,5’a düşürülerek bu rekabet ortamı daha da kamçılanmış durumda) yapı denetim kuruluşlarından en düşük ücretli ve en sorunsuz (!) olanını seçerek, o yapı denetim kuruluşuna kendi sorunlu inşaatlarını denetlettirmek(!) isteyeceği açıktır.
Şimdi sorarım size: Böyle çarpık ve yapı müteahhitlerinin lehine işleyen ve yapı müteahhitlerinin patron olduğu bir sistemde binalar yıkılmasın da ne yapsın?

Melih ŞEKER

GÜNÜN SÖZÜ

“Bir aylık maaşımı depremzedelere aktarmak amacıyla CHP Van İl Başkanlığı’na bağışlıyorum.”
(CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran)

Çocukların ‘ruh’ sağlığını korumak

PSİKİYATRİST Prof. Dr. Yankı Yazgan, deprem sonrasında çocukların ruh sağlığını korumak için bir dizi öneri geliştirmiş. Biz de bunlardan bir özet veriyoruz:
Özellikle anne ya da babasını kaybetmiş çocukların ailenin diğer üyeleri tarafından sahiplenilmesi kolaylaştırılmalı.
Ölüm ve yıkım görüntüleri çocuklara uygun değildir. Televizyon ve basında görüntülü haberlerdeki yıkık binaların, ölüm ve yaralanma gibi olayların çocuklar tarafından izlenmesi, depremden binlerce kilometre uzakta olanlarda bile yoğun travmatik bir etki yaratır. Bu görüntüleri çocukların izlemesine izin verilmemeli.
Özürlüler, yaşlılar ve çocuklar... Travma sonrası stres bozukluğu başta olmak üzere çeşitli ruhsal bozukluklar oluşabilir.
Yerel ekipler de depremzededir. Kurtarıcıların ruh sağlığı korunmalı.
Üzüntü, gerginlik, kafa dağınıklığı, korkular, uyuyamama... Travmaya tepki olarak ortaya çıkan ilk ruhsal belirtilerin önemli bölümü birçok kişide ilk aydan sonra yavaş yavaş hafifleyebilir. Bu hafiflemeyi hızlandırmak için çocukların korkularını ve kaygılarını dile getirmelerine fırsat verilmeli.
(Yazının tamamını yankiyazgan.com’dan okuyabilirsiniz.)

Hani apartmanların altı otopark olacaktı

12 EYLÜL askeri idaresinde çıkan bir yasa ile her apartmanın altına ‘park yeri’ zorunluluğu getirilmişti.
Peki ne oldu
Seçimler yapıldı. ANAP kazandı. Yeminden sonra çıkan ilk yasa ile apartman altına park zorunluluğunu kaldırdılar!
Ve toplum onları destekledi.
Türk halkı kendi kendinin ‘kurt’udur!
Mehmet ŞİLLİ-TEKİRDAĞ

Biliyor musunuz

SENDİKAL faaliyetlerinden ötürü TRT yönetiminin hedefi haline gelen Ocak 2011’de TRT Çukurova bölge müdürlüğüne sürülen ve halen Mersin’de muhabir olarak çalıştırılan Haber-Sen Ankara Şube Başkanı Osman Köse’nin ‘özerk demokratik ve katılımcı bir anlayışla, TRT’yi ortak akılla yönetmek’ amacıyla 21 Kasım’da boşalacak TRT Genel Müdürlüğü’ne aday olduğunu açıkladığını...
KADIKÖY Belediyesi (Süreyya Operası) ile İstanbul Gazeteciler Derneği’nin (Wow Otel) bu akşam düzenledikleri Cumhuriyet balolarının, Van depremi dolayısıyla ileri bir tarihe ertelendiğini...
X