İSTANBUL HABERLERİ

Maltepe’nin Kapıları Dünyaya Açıldı

IHA
21.09.2015 - 11:02Son Güncelleme : 21.09.2015 - 11:03

JAPONYA’DAN ALMANYA’YA, ÇİN’DEN BULGARİSTAN’A, İRAN’DAN İSPANYA’YA BİRÇOK ÜLKEYLE EKONOMİK, KÜLTÜREL VE TIBBİ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMALARINA İMZA ATAN MALTEPE BELEDİYESİ, DÜZENLEMİŞ OLDUĞU HOŞGÖRÜ, BARIŞ VE KARDEŞLİK TEMALI TOPLANTILARLA DA, İLÇEYİ DÜNYANIN GÖZDESİ HALİNE GETİRMEYİ HEDEFLİYOR.

IHA

Japonya’dan Almanya’ya, Çin’den Bulgaristan’a, İran’dan İspanya’ya birçok ülkeyle ekonomik, kültürel ve tıbbi işbirliği anlaşmalarına imza atan Maltepe Belediyesi, düzenlemiş olduğu hoşgörü, barış ve kardeşlik temalı toplantılarla da, ilçeyi dünyanın gözdesi haline getirmeyi hedefliyor.
Maltepe Belediyesi, Başkan Ali Kılıç’ın önderliğinde kısa bir süre içerisinde ilçeyi, dünya ile entegre hale getirmek adına çalışmalara başladı. Dünyanın birçok ülkesinde yer alan ilçelerle kardeş kent protokolü imzalayan Maltepe Belediyesi, ilk olarak kapısını komşu ülke İran’a açtı. Oğlunun katilini ipten alan İranlı anne Samereh Ali Nezhad’ın yaşadığı Mazenderan eyaletinin Nur şehri ile kardeş şehir olan Maltepe Belediyesi, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde de İranlı anne ve ailesinin katılımıyla barış güvercinleri uçurdu.
BOSNA SANCAK GÜNLERİ
Tarihi Beşçeşmeler Meydanı’nda düzenlenen “Bosna Sancak Kültür Festivali” büyük ilgi gördü. 2 gün süren festival kapsamında, Bosna Halk Dansları Topluluğu ve İstanbul Anadolu Yakası Bosna Sancak Derneği Folklor Grubu, yöresel dansları ve halk oyunlarını sergiledi. Bosnalı sanatçılar Armi Muzafferiya, Cenk Bosnalı ve Zeyd Soto da konser verdi.
JAPONYA VE ÇİN’DEN YAKIN MARKAJ
Uzakdoğu’nun incisi Japonya’nın İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşesi Saiki Kaouro’yu da ağırlayan Maltepe Belediyesi, kültürel alanda Japonya ile de etkinlikler düzenleme kararı aldı. 1.5 milyara yaklaşan nüfusuyla, dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin Halk Cumhuriyeti’nin 3 kentiyle de kardeşlik anlaşmalarına imza atıldı. Bu kapsamda Çin Halk Cumhuriyeti’nin Anqing, fuarla kalkınan Şangay’ın Changing ilçeleriyle kardeş şehir olan Maltepe, Çin’in Huai’an Belediyesi’yle de işbirliğine vardı. Maltepe Belediyesi, geleneksel Çin tıbbını Türkiye’ye getirecek bir işbirliği protokolünü de imzaladı. Protokol kapsamında Çin’den gelen uzmanlar eşliğinde, belediye sağlık birimi çalışanlarının da eğitilmesi öngörülüyor.
BAŞKAN KILIÇ’A BÜYÜK
Uzun yıllar Almanya’da Münih Anakent Belediye Başkanlığı yapan Christian Ude’yi, Maltepe Belediyesi’ne fahri danışman olarak atayan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Almanya ile ilişkilerini bununla da sınırlı tutmadı. Hamburg eyaletinin Altona ilçesi ile kardeş şehir olan Maltepe Belediyesi, “Altonale Kültür Festivali” kapsamında Hamburg eyaleti Başbakanı Olaf Scholz ve Altona İlçe Belediye Başkanı Liane Melzer ile bir araya gelerek, Maltepe’deki projeleri masaya yatırdı.
Almanya Belediyeler Birliği tarafından Dresden kentinde düzenlenen, “Kentler Arasında Artan Seviye Farkı ve Etkin Gelişim Olanakları” başlıklı toplantısına Türkiye’den davet edilen tek belediye başkanı Ali Kılıç oldu. 1200 belediye başkanını katıldığı toplantıda Başkan Kılıç, ayakta alkışlandı. Alman meslektaşları Kılıç’a büyük ilgi gösterirken, Maltepe’de yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Başkan Kılıç toplantıya katılan tüm davetlilere, Maltepe’yi Almanca tanıtan bir kitapçık dağıttı.
ULUSLARARASI DİYALOG KONFERANSI
İlçeyi dünyaya açmak, barış ve hoşgörüyü geliştirmek ve insan onuruna yakışır bir düzen kurmak amacıyla çalışmalarını aralıksız sürdüreceklerini ifade ederek, farklı ülkelerle yapılan işbirliği hakkında konuşan Başkan Ali Kılıç, “Öncelikle Çin’in üç önemli kentiyle kardeş şehir anlaşması imzaladık. Bu anlaşmayla Maltepelilerin 11 milyon Çinli kardeşi oldu. Hem dostluğu, barışı, sevgiyi ve karşılıklı işbirliğini yaygınlaştırmak, hem de ilçemizi dünyaya açabilmek adına gerçekleştirdiğimiz bu ziyaretler ve imzaladığımız protokoller, büyük bir boşluğu dolduracak. 23-25 Ekim tarihleri arasında da, Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından gelecek belediye başkanlarıyla birlikte uluslararası bir diyalog konferansı düzenleyeceğiz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Maltepe’nin Kapıları Dünyaya Açıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Eylül 2015 tarihinde saat 11 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Maltepe’nin Kapıları Dünyaya Açıldı haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   05:07
  • Guneş
   06:48
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   16:29
  • Akşam
   19:04
  • Yatsı
   20:32
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı