İSTANBUL HABERLERİ

Maltepe Belediyesi’nden Temiz Çevre İçin Dev Adım

IHA
08.09.2015 - 10:10Son Güncelleme :
IHA

Maltepe Belediyesi, Avrupa’nın 6 bin 450 belediyesini ve 206 milyon kişiyi kapsayan Başkanlar Sözleşmesi’ni imzalayarak, 2020’ye kadar karbondioksit salınımını yüzde 20 oranında düşürmeyi taahhüt etti.
Maltepe Belediyesi, Avrupa Komisyonu’nca yürürlüğe konulan ve sürdürülebilir enerji politikalarını destekleyen Başkanlar Sözleşmesi’ndeki (Covenant of Mayors) yerini aldı. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Başkanlar Sözleşmesi’ne attığı imzayla Maltepe’deki karbondioksit salınımını 2020 yılına kadar yüzde 20 oranında düşürmeyi taahhüt etti. Belediyenin Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, Avrupa Birliği (AB) tarafından uygulanan iklim değişikliğine karşı mücadelede ortak projeler hazırlanabilmesi için “Başkanlar Sözleşmesi”nin imzalanması ile ilgili teklifi geçtiğimiz ekim ayında Maltepe Belediye Meclisi’ne sundu. Hukuk, Sağlık ve Çevre Komisyonu’na havale edilen rapor, komisyonda oy birliği ile kabul edildi ve rapor yürürlüğe girdi.
EYLEM PLANI HAZIRLANDI
Sözleşmenin imzalanmasının ardından bir yıl içerisinde yereldeki paydaşlarla birlikte Maltepe’deki karbondioksit salınımını azaltma gösterge hedefini de içerecek bir “Sürdürülebilir Eylem Planı” hazırlanmaya başlandı. Bu kapsamda ekim ayına kadar devam edecek çalışmalarda, kurumsal ve kentsel ölçekli emisyon envanteri için bilgi toplama çalışması yapılacak. Maltepe Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ve danışmanlık firmasınca ortaklaşa yürütülen çalışma ölçeğinde, Maltepe’deki konutların, ticaret, sanayi ve kamu binalarının, sokak aydınlatmalarının enerji tüketimi hesaplanacak.
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Daha temiz, daha yeşil bir çevre Maltepelilerin hakkı. Çevreye duyarlı belediyecilik anlayışımızla Maltepe’yi temiz, çevre dostu ve sağlıklı bir yaşam alanı haline getirmeye çalışıyoruz. Çocuklarımıza yaşanılabilir bir dünya bırakmak istiyoruz” dedi.
206 MİLYON KİŞİYİ KAPSIYOR
AB tarafından uygulanan Avrupa’nın 6 bin 450 belediyesini ve 206 milyon kişiyi kapsayan sözleşme, üye belediyelerde karbondioksit salınımının 2020’ye kadar yüzde 20’lere düşürülmesini hedefliyor. Söz konusu sözleşmeyle Maltepe’de çevre duyarlılığı ve yaşam kalitesinin arttırılması sağlanacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Maltepe Belediyesi’nden Temiz Çevre İçin Dev Adım hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Eylül 2015 tarihinde saat 10 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Maltepe Belediyesi’nden Temiz Çevre İçin Dev Adım haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:29
  • Guneş
   07:10
  • Öğle
   13:01
  • İkindi
   16:03
  • Akşam
   18:29
  • Yatsı
   19:58
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı