Malkiler'e gizlenen miras cezası

Hürriyet Haber
12 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 12 Temmuz 1999 - 00:01

Maliye Bakanlığı, 1995'te Bursa'da öldürülen Nesim Malki'nin kızı ile karısına 1 trilyon liralık vergi kaçırma cezası kesecek. Bakanlık Denetim Elemanları, İsrail'e kadar uzanan incelemeleri sonucu, Malkiler'in 13 milyon dolarlık serveti beyan etmediklerini belirledi.

MALİYE Bakanlığı, 1995 yılında öldürülen Nesim Malki'nin varislerine yaklaşık 1 trilyon liralık vergi ve ceza kesmeye hazırlanıyor. Maliye Bakanlığı Merkezi Denetim Elemanları, Malki olayının mali boyutu ve vergiye dönük yükümlülüklerin yerine getirilip getirilmediğinin araştırılması için bir süre önce başlattığı yoğun çalışmada önemli ipuçları yakaladı.

Maliye Bakanlığı'na bağlı iki maliye denetim elemanı İsrail'e giderek, Nesim Malki'nin iş ortağı olan ve Malki'nin öldürülmesinden bir süre sonra Türkiye'yi terkeden Erol Erkohen ile de bir görüşme yaptı. Bu görüşmede, Malki ve Erkohen'in Türkiye'deki iş bağlantıları ve mali yapıları hakkında bilgiler elde edildi.

13 MİLYON DOLARLIK

Bu bilgiler ışığında Malki ailesinin yol açtığı vergi kayıp ve kaçaklarına da ulaşıldı. Maliyecilerin edindiği bilgiye göre, Nesim Malki ve Erol Erkohen, Hayyam Garipoğlu ile ortak bir iş için protokol imzaladı. Bu ortaklık için Malki ve Erkohen, 26 milyon dolarlık bir ödemede bulundu. Malki'nin öldürülmesinden sonra Erol Erkohen, söz konusu ortaklıktan çekildiklerini belirterek, Hayyam Garipoğlu'ndan 26 milyon doların kendilerine geri ödenmesini istedi. Bu para daha sonra Erkohen ile Malki'nin varislerine geri verildi.

O ZAMAN 155 MİLYARDI

Nesim Malki'nin eşi ve kızı, ölüm olayı sonrası veraset işlemlerini yaparken, 26 milyon dolardan kendilerine düşen 13 milyon doları beyan etmedi. Bu şekilde veraset ve intikal vergisi kaçağı ortaya çıktı.

Maliyecilerin belirlemesine göre, 13 milyon doların 1995 yılı sonlarında beyan edilmemesi sonucunda o gün yürürlükte olan oranlar üzerinden devlete 155 milyar lira dolayında bir vergi ödenmesi gerekiyordu. Söz konusu gelirin gizlenmesi, Malki'nin varislerini kusur cezası ile de karşı karşıya bırakırken, mevcut verginin gecikme zamları ve cezanın da eklenmesiyle günümüzde 1 trilyon liraya yaklaşacağı belirtildi.

Maliye Bakanlığı, olaya ilişkin vergi raporlarının yazılmasının ardından cezası ve gecikme faiziyle birlikte söz konusu veraset ve intikal vergisini Malki'nin eşi ve kızından tahsil etmek için harekete geçecek.

Bu arada Maliye yetkilileri, araştırma kapsamında Malki'ye ait şirketlerdeki vergi incelemesinin daha da derinleştirilebileceğini bildirdi.

Yetkililer, şu ana kadarki incelemelerde bazı alacak ve mal varlıklarının beyan edilmediğinin ortaya çıkarıldığını, bunun sonucunda yeni incelemelerin de gündeme gelebileceğini ifade etti.

Kilit ortak Erkohen vergi kaçağını yakalattı

MALİYE Bakanlığı Denetim Elemanları'nın İsrail'e kadar gidip görüştükleri Erol Erkohen, Nesim Malki'nin iş ortağıydı. Erkohen, verdiği ifadeyle Malki cinayetinde önemli ipuçları ortaya çıkarmıştı. Erkohen, daha sonra sürpriz bir şekilde serbest bırakılmış, İsrail'e uçtuğu gün, hakkında yurtdışına çıkma yasağı konmuştu. Erkohen, kendisiyle İsrail'de görüşen Maliye Denetim Elemanları'na, ‘‘Hayyam Garipoğlu'ya vardığımız anlaşmadan vazgeçince, verdiğimiz 26 milyon doları geri istedik. O da bize 26 milyon doları iade etti. Bunun 13 milyon dolarını ben aldım. Kalan 13 milyon doları Nesim Malki'nin karısı ve kızına gitti’’ dedi. Bu ifade üzerine, Maliyeciler söz konusu 13 milyon doların beyan edilmediğini belirlediler.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı