Maliye'den ‘kira vergisi' uyarısı

Hürriyet Haber
09.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 09.01.1999 - 00:01

Gelirler Genel Müdürü Nevzat Saygılıoğlu, ev sahiplerini 1998 yılı içinde elde ettikleri kira gelirlerini ay sonuna kadar beyan etmeye çağırdı ve ‘‘Aksi halde başınız derde girer'' dedi. Saygılıoğlu, ocak ayının kira geliri elde edenler için beyanname verme dönemi olduğunu hatırlatarak, bütün mükelleflerin bu konuda duyarlı olması gerektiğini bildirdi.

Geçen yıl içinde elde ettikleri kira gelirleri toplamı 240 milyon lirayı aşanlar ile işyerleri kirada olup da brüt tutarı 2.5 milyar lirayı geçenlerin bu ay içinde beyanname vereceklerini kaydeden Saygılıoğlu, sözkonusu zorunluluğa herkesin uymasını istedi.

KOLAY YAKALARIZ

Yeni gelir kavramı ile bu tür gelirler yarın bir harcamaya dönüştüğünde ‘‘Nereden Buldun'' diye sorulacağını anlatan Nevzat Saygılıoğlu, şöyle devam etti:

‘‘Bunun için de kira geliri elde edenlerin beyannamelerini vermelerinde yarar var. Emlak alım-satımlarını artık tek vergi numarası ile yakından izlioruz. Geçen yıl emlak vergisi beyannameleriyle aldığımız bilgi formları ile kimin kaç evi, işyeri olduğu bilgi işlem merkezimize yüklendi. Bu bilgiler elimizin altında olduğu için beyanname verilmezi lazım. Eğer, vatandaş geçen yıllarda olduğu gibi (Nasıl olsa beni bulamazlar) anlayışı ile hareket ederse, açıkça söylüyorum başı derde girer. Gerek bilgi işlem merkezindeki bilgiler, gerek numaralı takip, gerekse diğer tekniklerle vergi kaçıranları çok kolay yakalarız.''

EŞLERİN BEYANI

Saygılıoğlu, yeni Vergi Kanunu ile aile reisi kavramının kaldırıldığını, bu nedenle eşlerin kendi kira gelirleri için ayrı ayrı beyanname vereceklerini de belirti. Türkiye'de bir süredir emsal kira tartışması yaşandığına da değinen Saygılıoğlu, emsal kira bedeli uygulamasının kirası bilinmeyen ya da belli olmayan durumlarda kullanılan bir otokontrol müessesesi olduğunu söyledi. Saygılıoğlu, şöyle konuştu:

‘‘Bizim denetimlerimizde emsal kiraya başvurma olayı herhalde yüzde 1 olmamıştır. Emsal kira bedeli çok sınırlı hallerde, işyerlerinin kiraya verildiği hallerde kiranın belli olmaması veya düşük olduğu hallerde daha çok dikkate alınabilecek bir husus. Milyonlarca mesken sahibi için böyle bir tehlike kesinlikle yok.''Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı