Maliye'den kira sorgusu

Hürriyet Haber
06.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Vergi numarası, faiz gelirlerinin beyanı derken Maliye Bakanlığı ev sahipleri etrafındaki çemberi daralttı. Vergi memurları, kapı kapı dolaşıp kiracıları sorguya çekiyor. Maliye, bu sorguyla kira gelirleri üzerindeki stopaj tahsilatını artırmayı hedefliyor.

Vergi gelirlerini artırmak için dört koldan atağa geçen Maliye Bakanlığı, şimdi de ev sahiplerinin peşine düştü. Maliye, özellikle büyük kentlerdeki lüks konutların yoğun olduğu bölgelerden başlayarak kira soruşturması başlattı. Maliye, bu soruşturmayla, konutlardaki kira gelirleri üzerinden alınan stopaj gelirlerini artırmayı amaçlıyor.

İstanbul'daki vergi kontrol memurları, öncelikle Bahçeşehir'de pilot bir çalışma yaptı. Bu çalışmada, tek tek konutlara gidilerek, kiracılara ‘‘Ne kadar kira ödüyorsunuz? Bu kiranızdan stopaj ödemesi yapıyor musunuz? Kiranızı elden mi, banka havalesiyle mi veriyorsunuz? Havaleniz hangi bankadan yapılıyor?’’ soruları yöneltildi.

ŞİMDİ YAYGINLAŞTI

Bahçeşehir'deki bu pilot çalışmanın ardından, İstanbul'da bu hafta başından itibaren de yaygın soruşturma başladı. İstanbul'un Anadolu ve Trakya yakasına iki ayrı ekip halinde dağılan vergi memurları, gün içerisinde olabildiğince çok sayıda konut dolaşıyor.

Maliye yetkilileri, bu sorgunun gerekçesini şöyle açıklıyor:

‘‘İşleri kiralarında stopaj, her iki taraf da gider gösterebildiği için nispeten sağlıklı ödeniyor. Ancak, konut kira gelirleri üzerinden stopaj ödemesi istediğimiz ölçüde yaygınlaşmadı. Bundan birkaç yıl önce, Maliye olarak kiracılardan bilgi formu istemiştik. O tarihten sonra kira gelirleri konusunda kapsamlı bir çalışma yapılmadı. Amacımız, kira gelirleri üzerinden stopajı herkesin ödemesi. Topladığımız bilgileri değerlendireceğiz. Duruma göre ne önlem almamız gerektiğine karar vereceğiz.’’

41.4 MİLYON LİRA

Yürürlükteki yasaya göre, konut kira gelirleri yıllık 41 milyon 400 bin lirayı aşarsa, stopaj kapsamına giriyor. Maliye yetkilileri, özellikle İstanbul gibi büyük kentler için bu rakamın çok düşük olduğunun hatırlatılması üzerine, şunları dile getirdiler:

‘‘Yasa çıktığı zaman Bakanlar Kurulu'na artırma yetkisi verilmişti. Ancak, bu yetkinin sonuna gelindi. Yani, 41 milyon 400 bin lira son sınır oldu. Yeni tasarıda bunun 120 milyon liraya çıkması söz konusu.’’


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı