Maliye'den 23 turistik tesise ‘sürpriz’ takip

Hürriyet Haber
11 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 11 Temmuz 1999 - 00:01

Maliye Bakanlığı Antalya'nın Kemer İlçesi'ndeki 23 otel ve tatil köyünün sözleşmeye aykırı olarak ‘‘üçüncü kişilere’’ kiralanması eniyle ‘‘iptal davası’’ açmaya hazırlanıyor.

Türk turizminin gözbebeği Antalya'da çeşitli firmalara tahsis edilerek kurulan tatil köyü ve otellerin, sözleşmelere aykırı olarak ''üçüncü kişilere'' kiralanması, Maliye Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Maliye Bakanlığı, tatil köyleri ve otelleri ‘‘takip’’ altına alarak sözleşmelere aykırı hareket edip bu işletmeleri üçüncü kişilere kiraladıkları gerekçesiyle Kemer ilçesindeki 23 otel ve tatil köyü işletmecisini, mahkemeye vermeye hazırlanıyor.

Antalya Defterdarı Hasan Yaman, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, Kemer ilçesi ile Beldibi, Tekirova ve Göynük beldesinde faaliyette bulunan, aralarında işadamı Trabzonspor Kulübü Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, Dünya Güreş Şampiyonu Ahmet Ayık ile Ceylan Holding'e bağlı Ceylan Turizm İşletmeciliği Sanayi ve Ticaret A.Ş, Ulusoy Turizm İşletmesi, As Turizm ve Kiriş Otelcilik A.Ş'nin de bulunduğu firmaların, Turizm Bakanlığı tarafından 49 yıllığına tahsis edilen Hazine arazisi üzerinde kurdukları turistik işletmeleri, sözleşmeye aykırı olarak ‘‘üçüncü kişilere’’ kiraladıklarının tespit edildiğini bildirdi.

FİRMALARA UYARI

Firmaları, sözleşmelerdeki aykırılığın giderilmesi konusunda uyardıklarını belirten Yaman, ‘‘Bu firmalar, sözleşme hükümlerini yerine getirmedikleri takdirde Maliye Bakanlığı ile yaptıkları sözleşmenin (irtifak hakkının) iptali istemiyle yargı yoluna gideceğiz’’ dedi.

Yaman, ayrıca Belek, Manavgat ve Alanya ilçelerinde de birçok işletmenin tahsisli araziler üzerinde kurdukları tesisleri üçüncü kişilere kiraladıklarının tespit edildiğini ve bu firmalarla ilgili yasal işlemlerin sürdüğünü sözlerine ekledi.

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in eşi Özer Çiller'in ortağı olduğu AYTAŞ Turizm Yatırım İşletmeleri A.Ş. hakkında da, Kemer ilçesine bağlı Beldibi beldesinde kurulan ‘‘Kemer İNN’’ adlı pansiyonun üçüncü bir kişiye kiralanması nedeniyle dava açılmıştı. Maliye Bakanlığı'nın Kemer Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açtığı dava sonucu ‘‘Kemer İNN’’ pansiyonunun sözleşmesi iptal edilerek, tesislerin Hazine'ye devrine karar verilmişti. Bu konudaki son kararı Yargıtay verecek.

Antalya Defterdarlığı bu tesislerin peşinde

ANTALYA Defterdarlığı tarafından Kemer ilçesi ile Beldibi, Tekirova ve Göynük beldelerinde bulunan ve üçüncü kişilere kiralanan ve ''irtifak hakkı''nın iptali istenen şirketler şöyle:

‘‘Camel Turizm, Endüstri Yatırımları ve İşletilmesi (Nurol Kulüp, Salima Tatil Köyü ve Turizm İşletmeleri A.Ş), Bilintur Bilkent Turizm İnşaat, Yatırım ve Ticaret A.Ş (Bilkent Oteli), Tekirova Turizm Yatırımları A.Ş, Ulusoy Turizm İşletmeleri A.Ş, Olimpiyat 72 Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş, Ceylan Turizm İşletme Sanayi ve Ticaret A.Ş, Okan Turizm, Yatırım ve İşletmeciliği A.Ş, Otek İnşaat Yatırım Turizm Ticaret ve Sanayi A.Ş, Ayık Tur Turizm İnşaat A.Ş (Şampiyon Tatil Köyü), Belköy Antalya Beldibi Turizm Yatırım İşletmeleri A.Ş, Tattur Turizm ve Ticaret A.Ş, Ünüvar Turizm Ticaret ve A.Ş, As Turizm ve Ticaret A.Ş (Ayışığı), Okan Turizm, Yat ve İşletmeciliği A.Ş, Kiriş Otelcilik A.Ş, As Turizm ve Ticaret A.Ş (Ay ışığı), Tatköy Turizm ve Yat. Ticaret A.Ş, Tek-Art İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş, Karasaç Turizm Yat. ve İşletmeciliği A.Ş, Bana Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş, Palmiye Tatil Köyü Turizm ve İşletmeciliği A.Ş, Selena Turizm Yat. ve İşletmeciliği Lmt Şirketi, Özkayalar Tur-Yat İşletmeciliği A.Ş.’’Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı