Maliye zor durumdaki mükellefin yanında

ANKARA
04.05.2017 - 21:34 | Son Güncelleme: 04.05.2017 - 21:35

MALİYE Bakanı Naci Ağbal, tecil müessesi konusunda yeni bir sistem getireceklerini belirterek, “İyi niyetli olarak yükümlülüklerini yerine getiren bir mükellef, vergi borcunu ödeme noktasında gerçekten zor durumda olduğunu ortaya koyuyorsa, biz mükellefimize yardımcı olmak için tecil müessesinde kolaylık getiriyoruz” dedi.

SİSTEM KURULACAK

Ağbal, TP hisse devri için düzenlenen toplantıda, torba tasarıya eklenecek bir düzenleme ile en az 3 yıl süreyle vergi mükellefi olan, geçmişe dönük tüm vergi beyannamelerini süresinde veren, geriye dönük vergi borcu varsa bunun vadesi de bir yıldan fazla olmayan mükellefe kolaylık sağlanacağını söyledi. Ağbal bu mükellefin taksitlendirme süresine 36 aydan 60 aya çıkarılma imkanı getireceklerini, tecil faizinin de daha düşük oranda uygulanabilmesi için Bakanlar Kurulu’ndan yetki aldıklarını söyledi. Düzenlemenin, genel yapılandırma kanununun kalıcı hale getirilmesi anlamı taşımadığına dikkati çeken Ağbal, bu imkanlardan her hal ve takdirde tüm mükelleflerin yararlanmasının söz konusu olmadığını, mükellefin karnesini, durumunu ortaya koyan bir sistem kuracaklarını kaydetti.

Öte yandan Gezi olayları sırasında borsada yaşanan hareketlilik şimdi de Maliye’nin gündeminde. 2013 yılınında yaşanan gelişmeleri o tarihte SPK incelemişti. VDK şimdi Borsa İstanbul’da 2013 Haziran döneminde gerçekleşen işlemlere ilişkin araştırma başlattı.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı