ANKARA HABERLERİ

Maliye’nin uygulamasına tepki çığ gibi büyüyor

Hürriyet Haber
28.10.2007 - 00:00Son Güncelleme : 27.10.2007 - 21:07

Maliye Bakanlığı’nın vergi borcu nedeniyle 130 bin esnafın hesaplarına bloke koyması ve bankaların usulsüz uygulamalarına tepki yağıyor. ATO’ya mektup, internet ve telefon ile ulaşan esnaf, uygulamayı protesto ederek hükümetin çözüm bulmasını istiyorlar.

Hürriyet Haber

VERGİ operasyonunu ortaya çıkaran Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, bankaların kraldan çok kralcı yaklaşımları nedeniyle, sorunun giderek ağırlaştığına, sorunun çatı yangınına dönüştüğüne dikkat çekti. Bankaların "sınır ötesi" uygulamalar yaptığı kaydeden Aygün, Maliye’nin o gün için geçerli bloke emirlerini sürekli kılan bankaların esnafı çalışamaz duruma getirdiğini, firmaların öz kaynaklarını yitirme, iş kapatma, işçi çıkarma, ticareti terk etme yoluna gittiğini söyledi. Aygün, "bu vergi operasyonu iş dünyasına ya öde ya terket diyor. Uyarıyorum, bu yanlış uygulama istihdamı vuracak. İşsizliği tetikleyecek" şeklinde konuştu.

KAYITDIŞINA DAVETİYE: Uygulamanın esnafı banka ile çalışmayarak kayıt dışına çıkarmaya doğru ittiğine vurgu yapan Aygün "Biz, herkes kayıt altına alınsın diye uğraş verirken, Maliye kendi bacağına kurşun sıkarak, paraları yastık altına sokturuyor. Bu ne yaman çelişkidir" dedi. Esnaf ve tüccarlara uyarı gelmeden haciz gönderildiğini hatırlatan Aygün, uyarı yapılmayan durumlarda mükellefin 30 gün içerisinde, uyarı yapılan durumlarda ise 7 gün içerisinde İdare Mahkemesi’ne dava açabileceklerine dikkat çekti. Tüccarların devletten yüklü miktarda alacakları olduğunu ve aylardır bu paraların ödenmediğini kaydeden Aygün, "Devlet alacağına şahin, borcuna karga" Alacak olduğunda haciz silahını kullanıyorsun, borcun olduğunda çıt çıkmıyor. Bu nasıl adalet" dedi.

İŞTE TEPKİLER

ÆERGAZİ: "Medikal sektöründe çalışıyoruz. Vergi borcum nedeniyle hesaplarımıza bloke koydular. Bu da yetmiyormuş gibi, vadesi gelmemiş 26 Ekim tarihli tahakkuk etmiş vergimi de hesabımdan tahsil ettiler. Ödeme emri de tebliğ etmediler. Ödeme emri tebliğ etseler, yasal süreler içerisinde vergi borcumu öderdim. Ayrıca hiçbir yasa kesinleşmemiş bir borcun cebren tahsiline izin vermez. Maliye Bakanlığı’nın bankalara böyle bir talimat vermediğini öğrendim. Yanlış uygulanmayı bankalar yapıyor. Ayrıca vergi borcumuzun çok üzerinde Saymanlık alacağımız var. Yani Maliye bize borçlu. Biz de aynı şeyi Maliye Bakanlığına mı uygulamalıyız."

ÆMALTEPE: Giyim mağazamız var. Bütün yazı kötü geçirdik. İşler zaten çok durgundu. Umutlarımızı bayram alışverişine bağladık. İki mağazın birinden 250 YTL, diğerinden 125 YTL çiro çektik. Bayrama girerken çalışanlara para veremedim. Bayramdan döndük, 3-5 kuruş çekip ödemelerimi yapacaktım. Maliye’ye 7 bin YTL borcum vardı. Vergi Dairem ile anlaşmış, her ay 1.500 YTL ödüyordum. Bu anlaşmayı hiçe sayıp, hesaplarımıza el koymuşlar. Devlete güvenemezsem kime güveneceğim.

ÆKIZILAY: 22 yıldır ticaretle uğraşıyorum. 3 kişi çalıştırıyorum. Kendi iş dalımda sevilen bir esnafım. Tezgahtarlıktan, kendi işimi kurdum. Adım ve sektörüm sizde saklı kalsın. Protesto edilen senetlerim yüzünden bankalardan kredi alamıyorum. Bankaların post makinalarına bloke koydular. Allah nasip ederse önümüzdeki hafta devlete borcumu ödemek için tefeciden para alacağım. Lütfen sesimizi duyurun.

ÆULUS: KM yazıyor: Ulus’ta 30 yıllık esnaflık yapıyorum. Bankada’ki hesaplarıma bloke koydular. Ödemem gereken iki tane çekimin arkası yazıldı. Ödeme imkanım da yok. Banka’dan kredi çekeyim dedim, banka vermedi. Sağdan soltan esnaf arkadaşlardan borç aradım, kimsede yok ki. İşler zaten durgundu. Şimdi ticaretimi durdurdular. Lütfen bize yardım edin.

ÆAYRANCI: Devletten 160 bin YTL alacağım var. Tam 16 aydır bekliyor. Bayramdan sonra bir de baktık, şirket hesaplarımızı dondurmuşlar. Sabır taşı çatladı. Ben bu devleti kime şikayet edeyim. Hiç olmazsa alacağımın bir kısmını versinler de vergi borcumu kapatayım.

ÆMAİL YAĞIYOR: Konuya ilişkin ATO’ya çok sayıda mail yağıyor. Esnafların hemen hemen tamamı yardım istiyor. İşçi çıkaracaklarını, ticareti terkedeceklerini çek ve senetlerini ödeyemediklerini söylüyorlar.

ŞİKAYETLERİNİZ İÇİN: sinanaygun@atonet.org.tr Tel: 0312.286 71 12

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Maliye’nin uygulamasına tepki çığ gibi büyüyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:50
  • Guneş
   06:29
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:17
  • Akşam
   18:53
  • Yatsı
   20:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı