Maliye, defterleri artık sınırlı sürede inceleyecek

Hürriyet Haber
27.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TBMM’ye sevk edilen ve çeşitli kanunlarda değişiklik öngören Maliye Tasarısı ile mükellef haklarını korumaya ve denetim standartlarını iyileştirmeye yönelik devrim niteliğinde adımlar atıldığını söyledi.

Türkiye-Kuveyt KEK toplantıları için Kuveyt’te bulunan Şimşek, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye başlanacak olan tasarıda özellikle mükellef haklarının ve diğer vatandaşlarının korunmasına dönük ciddi iyileştirmeler yer aldığını söyledi. Tasarıyla, denetim standartlarının da iyileştirildiğini kaydeden Şimşek, şöyle konuştu: “Bu tasarı ile mükellef haklarını korumaya yönelik devrim niteliğinde adımlar atıyoruz. Denetim standartlarının iyileştirilmesine dönük adımlarımız var. Eskiden bir denetim elemanı bir şirkete gider, defterlerini alır ve uzunca bir süre incelemeye tabi tutardı. Bu da mükellefte sıkıntı yaratıyordu. Şimdi buna sınır getiriyoruz. Maliye Bakanlığı’nın çıkardığı tebliğlere, sirkülerlere, resmi görüşlere rağmen, denetim elemanları rapor yazabiliyordu. Şimdi tebliğ ve sirkülerler bağlayıcı olacak. Denetim elemanları bunlara aykırı rapor düzenleyemeyecek.”

Ecrimisil 5 yıla iniyor

Şimşek, tasarıda yer alan bir başka düzenleme ile ecrimisil uygulaması konusunda vatandaş lehine iyileştirmeler yapıldığını, geriye dönük 10 yıllık sürenin tasarı ile 5 yıla düşürüldüğünü belirtti.

Kuveyt’i 5 milyar dolarlık sağlık kampüsüne çağırdı

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, Kuveytli yatırımcıları Türkiye’de yapılacak, 5 milyar dolarlık sağlık kampüsü projeleri ile diğer alanlarda ortak yatırıma davet etti. Kuveyt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Muhammed Thunayan El Ghanim de, Türkiye’ye çok büyük ilgi duydukları ve son yıllarda dış merkezli yatırımlarla birlikte, Türkiye’ye 10 milyar doların üzerinde yatırım yaptıklarını belirtti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı