Maliye Bakanı'ndan yeşil pasaport fırçası

Hürriyet Haber
23 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 23 Mart 1999 - 00:01

Maliye Bakanı Nami Çağan, geçen yıl söz verilen ‘‘vergi rekortmenlerine yeşil pasapor’’ olayını hatırlatan bir rekortmene çıkıştı. Rekortmen, ‘‘Bize plaket yerine yeşil pasaport verin’’ deyince, Bakan Çağan, ‘‘Mevcut yeşil pasaportları da toplamak lazım’’ dedi.

Maliye Bakanı Nami Çağan, vergi haftası kapsamında verilen plaketleri eleştiren bir rekortmene, ‘‘yeşil pasaport fırçası’’ attı. Gelir vergisinde, aralarında Demir Sabancı, Rahmi Koç, Cavit Çağlar ve Erdoğan Özgörkey'in de bulunduğu il birincilerine plaket verildi. Kurumlar vergisinde de aralarında İş Bankası, Mercedes Benz, Opel Türkiye'nin yer aldığı kuruluşlar da plaketlerini TBMM Başkanı Hikmet Çetin'den aldı. Törende, ‘‘Geçen yıl rekortmenlere yeşil pasapor sözü verilmişti’’ diyen bir rekortmene Bakan Çağan'ın yanıtı, ‘‘Mevcutları da toplamak lazım’’ oldu.

Ödül töreninin ardından verilen kokteyl sırasında, Çağan'ın yanına giden bir vergi rekortmeni ile Bakan arasında şu diyalog geçti:

- Ödül alanları başka bir şeyle bağlamak lazım. Ben 20 yıldır vergi rekortmeniyim. Fakat buna karşılık bir plaket alıyorum. Bir de her sene vergi incelemesine tabi oluyorum. Yani bu ödülün neticesi de o oluyor.

Ama o plaketi de küçümsemeyin.

- Başka şeyler yapılması lazım bence.

Ne yapılması lazım?

- Onurlandırmak lazım

Ne gibi?

- Mesela geçen törende yeşil pasaport lafı edildi ama..

Mevcutları da kaldırmak lazım..

- Olabilir, o zaman başka birşey tanımak lazım..

Plaket onurlu birşey

Gazetecilerin vergi tahsilatında saptanan düşüşle ilgili bir soruya da Çağan şu karşılığı verdi:

‘‘Tahakkuk beklenen oranda, hatta biraz üstünde artış gösterdi. Ama tahsilatta bir duraklama var. Vergi oranlarının düşmesinden kaynaklanan bir hasılat düşmesi de söz konusu. O da beklenen bir şey zaten. Dönemsel değil. Vergi oranlarındaki indirimin hasılata bir azalma biçiminde yansıması var. Vergi idaresinin daha etkin işlemesi için daha birkaç yıla ihtiyaç var.’’

Çağan , tahsilattaki durgunlugun ekonomik durgunlukla da ilişkisi olup olmadığının sorulması üzerine ise, ‘‘Pek tabii ki ki iç ve dış daralmanın yansımaları var. Ama çok vahim bir durum yok ortada’’ karşılığını verdi.

Enflasyon iyice düşerse liradan sıfır atılabilir

MALİYE Bakanı Nami Çağan, istikrar programının ileri aşamalarına varıldığında paradan sıfır atmanın gündeme gelebileceğini açıkladı. Çağan, ‘‘Bunun için enflasyonun ciddi olarak tek haneliye doğru yol aldığını görmemiz gerekiyor’’ dedi. Çağan, 10 milyon liralık banknot çıkarılmasına ilişkin bir soru üzerine, bunun Merkez Bankası'na sorulmasını istedi, ancak ‘‘Ama herhalde gerekli’’ demeyi de ihmal etmedi. Çağan, kara para incelemelerinin sürdüğünü ancak yargıya intikal eden dosya sayısında bir artış olmadığını bildirdi.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı