GAZİANTEP HABERLERİ

Maliye Bakanı Mehmet Şimsek Gaziantep Üniversitesi’nde

IHA
12.10.2015 - 15:28Son Güncelleme :

MALİYE BAKANI MEHMET ŞİMSEK GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ’NDE

IHA

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Bilim İnsanları ve Akademisyenler Derneği (TUBİAD) tarafından Gaziantep Üniversitesi’nde düzenlenen 3. Tıp Öğrencileri Sempozyumu’ndaki konuşmasında, çok istemesine rağmen Tıp Fakültesi’ni kazanamadığı için doktor olamadığını açıkladı.
Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde düzenlenen TÜBİAD TIP 2015 Toplantısı’nın açılış konuşmasına yapan Tüm Bilim İnsanları ve Akademisyenler Derneği Gaziantep Şube Başkanı Prof. Dr. Metin Kılınç, ilki 2013 yılında Konya’da yapılan TUBİAD Tıp Öğrencileri Sempozyumu’nun üçüncüsünün Gaziantep’te gerçekleştirildiğini belirtti. Kılınç, “Kısa zamanda kurumsallaşmasını tamamlayıp, Türkiye ve dünyanın seçkin üniversitelerinden bilim insanlarının katılımıyla Türkiye’nin en büyük akademisyen derneklerinden biri haline gelen TUBİAD’ın Gaziantep’te bir etkinliğe ev sahipliği yapmasından son derece mutluyuz” dedi. GAÜN Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Elbeyli ise konuşmasında, bilim ve insanlığa adanılması durumunda Türkiye’nin büyük başarılara imza atacağını vurguladı. Elbeyli, “Daha yeni ülkemizden bir Nobel ödülü alan insan çıkardık. Biz ülke olarak akademik anlamda birçok eksiğimizi henüz tamamlayamamakla birlikte, gösterilecek çaba rasyonel ve bilimsel doğrultuda verilecek emek ülkemize insanlığa mutlaka bir katkı sağlayacaktır” dedi.
Gaziantep Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ali Gür de konuşmasında, hekim adaylarına hitap ettiği konuşmasında, “Sevgili gençler, bir umut yolculuğuna çıktınız ve zor bir göreve talipsiniz. Kutsal bir görevin uzun yolculuğunda özellikle sizi bekleyen sıkıntılara sabırla, metanetle ama aynı zamanda da etik kurallar içerisinde ahlaki normları benimsemiş olmanız bizi mutlu edecektir” dedi. Konuşmasında, örgütlenilerek güzel şeyler yapılabileceğinin altını çizen Prof. Dr. Gür, “Unutmayalım ki devlet her şeyi yapamaz. Devlet bir yere kadar imkan açar. Önemli olan sivil toplum kuruluşlarının toplumsal görevini bilip demokratik kurallar içerisinde geleceğe haklarını taşıyabilmesidir. O yüzden bu toplantıların bilimsel olarak yapılırken aynı zamanda kaynaşmayı da birlikte getirdiği için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Tıp öğrencisi sadece şifa dağıtıcısı değildir. Aynı zamanda kendi ruhunda özümsediği bilgileri yaşam felsefesini ve ahlaki misyonu kendisinden sonrakilere aktaracak kadar liderdir, öncüdür. Bunu unutmamanızı rica ediyorum” diye konuştu.
"TIP OKUMAK İSTEDİM AMA KAZANAMADIM"
Sempozyumda konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise ilk kez bilinmeyen bir gerçeğini açıkladı. Şimşek, “Tıp’ı çok okumak istedim. Ama, kazanamamıştım. Tercihi bir türlü oturtamadım” dedi. Türkiye’de sağlıkla ilgili güzel gelişmeler olduğunu kaydeden Şimşek konuşmasının devamında şöyle dedi: “Son yıllarda sağlıkta Türkiye’de kim ne derse desin bir devrim yaşandı. 1980’li yıllarda öğrenciydim. O zaman Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde iktisat okuyordum. Vize sınav dönemleri olurdu. En büyük korkum Batman’dan yolu, yordamı bilmeyen, hatta bazen Türkçeyi bilmeyen bir yakınım hasta gelir de sınav döneminde onlarla uğraşmak zorunda kalmadı. O zaman muayene sırası alabilmek için İbni Sina Hastanesi’nde akşamdan gitmek gerekirdi. Bugün çok şükür tüm hastanelerde randevu sistemi var. Özel hastanelerde de gidip muayene olabilirsiniz. Biz son 12-13 yılda genel sağlık sigortası uygulamasına gittik. Tüm vatandaşlarımız bir şekilde sağlık imkanlarından yararlanıyor. Türkiye’nin sağlık anlamında dünyanın en iyi ülkelerinin gerisinde olduğunu sanmıyorum. Türkiye son yıllardaki reformlarla Kuzey Avrupa ülkeleri ile neredeyse aynı duruma gelmiştir. Bu bölge sağlık anlamında nispeten en iyi toplumlardır. Bunlar tesadüf değildir. 2002’den sonra Türkiye petrol kaynağı bulup bu işleri yapmadı. Bu işler vizyon meselesi” dedi. Sağlık sektörünün Türkiye için önemli bir dış gelir kapısı olacağını da kaydeden Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Turizm ve sağlık sektöründen kazanılan gelirleri karşılaştırdı. Şimşek, “Bugün turizmden yıllık 30-35 milyar dolar para kazanıyoruz. Sağlıkta ise yaklaşık 2- 2.5 milyar dolar. Bunu 10 yıl içerisinde 10 milyar doların üzerine taşımak mümkün. Çünkü, Türkiye’de sistem buna müsait. Zamanla Türkiye yakın, büyük coğrafyanın en büyük sisteminden birisi haline geleceğine inanıyorum. Gaziantep Ortadoğu’dan gelen hastalara hizmet veren bir mükemmeliyet merkezi olabilir. 2002 yılında toplam sağlık harcamamız 13 milyar idi. Bu sene 84 milyar liraya çıkacağını tahmin ediyoruz. Türkiye’de 100 TL vergi topluyorsak, bunun 23 lirasını eğitime harcıyoruz. Bu 90 milyar lira civarında. İkinci en büyük harcama alanı sağlık. Hem Sağlık Bakanlığı, hem merkezi bütçeden karşılanan sağlık harcamaları 80 milyar liranın üzerinde. O da yüzde 20’ye tekabül ediyor. Bizim ödediğimiz vergiler nereye gidiyor diye soruyoruz ya, neredeyse yarısı eğitim ve sağlığa gidiyor. Kim yararlanıyor? Bütün vatandaşlarımız yararlanıyor. Bu sağlıkta Türkiye’nin neredeyse dünyanın en gelişmiş ülkeleri seviyesine çıkması demektir. Ve ben bunun gerçekleşeceğine yürekten inanıyorum” dedi.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sempozyumdaki konuşmasının ardından Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Nöroloji Servisi’ni ziyaret ederek, hastanedeki bazı hastalara geçmiş olsun dileğinde bulundu. Şimşek, GAÜN Rektör Vekili Prof. Dr. Ali Gür ve Hastane Başhekimi Prof. Dr. Metin Kılınç’tan hastane ile ilgili bilgi aldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Maliye Bakanı Mehmet Şimsek Gaziantep Üniversitesi’nde hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Ekim 2015 tarihinde saat 15 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Maliye Bakanı Mehmet Şimsek Gaziantep Üniversitesi’nde haberi güncellenecektir.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  16 Ekim 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:57
  • Guneş
   06:32
  • Öğle
   12:27
  • İkindi
   15:35
  • Akşam
   18:01
  • Yatsı
   19:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı