Maliye Bakanı bütçe açığına yönelik konuştu

A.A
16.07.2012 - 11:08 | Son Güncelleme:

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bütçe açığının haziran ayında 6,3 milyar lira, yılın ilk 6 ayında ise 6,7 milyar lira olarak gerçekleştiğini belirtti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, düzenlediği basın toplantısında makro ekonomik gelişmeler ve Ocak-Haziran 2012 dönemi merkezi yönetim bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı.

Bu yılın ilk yarısındaki bütçe açığının 2012 yılı için öngördükleri 21,1 milyar liralık bütçe açığının yüzde 31,8'ine denk geldiğini ifade eden Şimşek, “Yani bu yılın ilk yarısındaki bütçe açığı, bu sene için hedeflediğimiz bütçe açığının yaklaşık 3'te 1'i civarındadır” dedi.

Haziran ayına bakıldığında bütçe açığının 6,3 milyar lira olarak gerçekleştiğini anlatan Şimşek, bunun çok büyük bir rakam olduğunu söyledi. Şimşek, yılın ilk 6 ayında ise bütçe açığının 6,7 milyar lira olarak gerçekleştiğini kaydetti.

Şimşek, bütçe dengesine  bakıldığı zaman, geçen yılın ilk 6 ayına göre performansta ciddi bir bozulmanın  söz konusu olduğunu belirerek, “Bu yılın ilk yarısındaki resim belki bizim çok  arzulamadığımız bir resim. Ama gerek dış koşulların, gerekse bütçe süreçleri  dışında belirlenen personel ve sosyal güvenlik sistemi açıklarındaki artış  nedeniyle böyle bir resim var” dedi.

Benzer şekilde faiz dışı fazlanın da bu yılın ilk yarısında, geçen yılın ilk yarısına göre düşük gerçekleştiğini ifade eden Şimşek, 2011 yılının ilk yarısında 25,3 milyar lira faiz dışı fazla verilirken bu yılın ilk yarısında faiz dışı fazlanın 19,6 milyar lira olduğunu belirtti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı