Gündem Haberleri

  Maliye Bakanı böyle olan bir memlekette…

  Hürriyet Haber
  29.01.2006 - 20:27 | Son Güncelleme:

  Babamdan dinlediğim bir hikâye vardır, finalini boğazım düğümlenmeden imkanı yok anlatamam. Ama yazması daha kolay. Sir Stafford Cripps 20.yüzyılın ilk yarısında İngiltere’ye büyük hizmetleri olmuş sosyalist bir iktisatçı, diplomat ve devlet adamıydı. ‘Kemer sıkma’ deyiminin mucidi olduğu söylenir.

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">/images/100/0x0/55ea95ecf018fbb8f88999d3Önce minicik de olsa - prensip meselesi - haftanın alıntısın ihmal etmeyelim:

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">HAYDİ ABBAS VAKİT TAMAM...<ı style="mso-bidi-font-style: normal"> Filistin devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, Filistin'deki genel seçimlerde halk desteğinden yoksun olduğu anlaşıldı. El Fetih, Hamas'ın kuracağı  hükümete katılmak istemediğini açıkladı. Öte yandan ABD Mahmud Abbas'ın görevinde kalmasını istedi. <ı>www.acikgazete.com adresindeki AÇIK GAZETE'dendi... (YANDA)

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">Sonra hikayemizi sürdürelim…

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  *

   

  İkinci Dünya Savaşı ertesi (1947), iflas eden İngiltere ekonomisini ayağa kaldırmak için Başbakan Atlee ‘ateşten gömleği’ yani Maliye Bakanlığı görevini ona vermek istedi.

   

  Cripps olağanüstü yetkiler talep etti. Mali açıdan bütün bakanlar, hatta neredeyse Başbakan bile onun iznine tabi olacaktı. Peki dedi Atlee. Yetmedi, ‘Bu yetkileri Avam Kamarası da onaylasın’ diye ısrar etti.

   

  Programını ve şartlarını okuyarak oya sunmak üzere Parlamento binasına aceleyle giderken, makam şoförü kırmızıda geçmeye kalkışınca, trafik polisi yollarını kesti. Şoför camı indirip, alçak sesle “Beyefendi Majesteleri’nin Maliye Bakanı Sör Cripps’tir” dedi. “Avam Kamarası’nda bütçe görüşmelerine geç kaldık, onun için acelemiz var…

   

  Polis şoförden camı indirmesini istedi, eğilerek bakanı selamladı ve ona “Sör, makam şoförünüz bana kim olduğunuzu ve aceleniz olduğunu söyledi. Burada Efendim, sizin Avam Kamarası'nda koyduğunuz kuralları uygulamaya çalışıyoruz. Umarım müsaade edersiniz!” dedi.

  Cripps, polise teşekkür etti, görevini sürdürmesini rica etti ve ışığın yeşile dönmesini bekleyerek Parlamento’nun yolunu tuttu. Avam Kamarası’nda geç de olsa kürsüye çıktı ve çok kısa bir konuşma yaptı:

  Bu çantada ekonomik program metni var. Okuyup, onayınızı isteyecektim” dedi.

  Sonra, sokaktaki trafik polisinin verdiği dersi milletvekillerine anlatarak ekledi:

  Trafiği o memur tarafından yönetilen bir ülkede, görevler şarta bağlanarak kabul edilemez!


  Derler ki, iktidarıyla, muhalefetiyle Avam Kamarası ayağa kalkarak, herhangi bir şart öne sürmeksizin Maliye Bakanlığı gibi zor bir görevi kabul eden Sir Stafford Cripps’i – ama belki de aslında geri planda o meçhul trafik polisini – dakikalarca alkışlamış.

  *

   

  “Bize ne İngiliz polisinin görev bilincinden ve İngiltere Maliye Bakanı’nın asaletinden” diyorsanız, o zaman size Bekir Coşkun’dan dinlediğim ‘bizden’ bir hikaye anlatayım:

   

  “Kemal Abi" yeryüzünde eşi olmayan bir insandır.
  Yeryüzünde bakanı olduğu Maliye’ye kazık attığı iddia edilen başka bir
  Maliye Bakanı
  yok.
  Kendisi hakkındaki iddialara karşın, dört kez hakkında
  af çıkartılan bir Maliye Bakanı
  da yok.
  Bu dünyada tek...
  Elbette
  "eşsiz"
  de...

  Dönüyorum villalara:
  Üç kez
  yıkım kararı alındığı halde Abim ne yaptı yaptı Çamlıca’
  daki villaları kaçak olmaktan çıktı.
  İstanbul 3 No’lu Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu
  imar değişikliği yaptı, villalara izin verildi geçenlerde.
  Bunu yaparken karara karşı çıkan ve kararı imzalamak istemeyen iki kurul üyesini görevden uzaklaştırdılar, başka illere atadılar, olumlu kararı aldılar.
  Dahası;
  iki villa az geldiği için bir üçüncü villa izni de verilmiş oldu "Kemal Abi"
  ye.
  Görüyorsunuz bir
  "bulunmaz"lık daha; yıkılması gerekirken villalar artıyor, ikiden üçe çıkıyor...”

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">(Hürriyet, 28 aralık)<ı style="mso-bidi-font-style: normal">

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı