Maliye 300 trilyonluk davayı kazandı

Hürriyet Haber
02.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Danıştay Vergi Dava Daireleri Genel Kurulu, yatırım indirimne uygulanan yüzde 15 oranındaki stopajın sürmesine karar verdi. Danıştay 4. Dairesi'nin daha önce iptal ettiği bu uygulama, Maliye açısından bu yıl 300 trilyon, 2001 yılı için ise 500 trilyon liralık bir vergi geliri anlamına geliyor. Maliye'nin heyecanla beklediği bu karar, davada sabah savunma yapan Gelirler Genel Müdür Akif Hamzaçebi'nin telefonuna TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bulunduğu sırada SMS'le bildirildi.

Danıştay, yatırım indirimine uygulanan yüzde 15 oranındaki stopajın iptali konusundaki son sözü dün söyledi. Vergi Dava Daireleri Genel Kurulu'nun esastan verdiği kararla, yatırım indiriminden alına yüzde 15 oranındaki stopaj önümüzdeki yıl da devam edecek.

Maliye Bakanlığı, yatırım indirimi stopajından bu yıl yaklaşık 300 trilyon lira gelir sağladı. Maliye, bu uygulamanın devam için Ek Vergi Kanunu'na önergeyle madde ekletmişti. Danıştay 4. Dairesi, stopaj oranlarını düzenleyen Bakanlar Kurulu kararının, yatırımın indirimine ilişkin cümlesini iptal etmişti. Sözkonusu düzenleme, Kurumlar Vergisi'nden istisna edilen kazanç iratlardan yüzde 15 oranında kesinti yapılmasını öngörüyordu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı