Dünya Haberleri

DÜNYA

  Maliki'den "100 gün" ültimatomu

  hürriyet.com.tr/DIŞ HABERLER
  27 Şubat 2011 - 13:50Son Güncelleme : 27 Şubat 2011 - 16:04

  Irak Başbakanı Nuri El Maliki, ülke genelinde yaşanan protestolar nedeniyle, kabinesine çalışmaların düzene sokulması için 100 gün süre verdi. Maliki’nin kabinesine yaptığı uyarı, protestoların başladığı günden bu yana istifa eden eyalet valisi sayısının üçe yükselmesinin ardından geldi. Maliki, gerekli düzenlemelerin yapılmadığı takdirde, kabinede değişikliğe gideceğinin sinyalini verdi.

  IRAK'TA PROTESTOLAR DİNMİYOR/Foto Galeri

   

  Irak’ta altyapı hizmetlerindeki yetersizliği, yolsuzluk ve işsizliği protesto eden göstericiler,

  geçen yıl yapılan seçimlerin yıldönümü olan 4 Mart’ta yeniden bir araya gelmeye hazırlanıyor. Protestolar, Maliki hükümetinin üzerindeki baskıyı giderek artırıyor.

   

  Son haftalarda yaşanan protestoların hızla yayılması ve şiddet olaylarının yaşanması sonucu ilk olarak Kut eyaletinin valisi Şubat ayının başlarında istifa etmişti. Cuma günü ise Basra eyaletinin valisi görevini terk ettiğini açıkladı.

   

  MALİKİ KAN KAYBEDİYOR

  Son olarak, Babil eyaletinin valisi görevinden istifa etti. Böylece, bir ay içinde her biri Maliki’nin lideri olduğu Hukukun Üstünlüğü Partisi’nden üç kişi istifa etmiş oldu.

   

  İstifaların ardından, Maliki, valilik ve bakanlıkların çalışmalarını artırmaları ve başarı seviyelerini yükseltmeleri için 100 günlük bir süre belirlediğini ve bu sürenin Pazar günü başladığını belirtti.

   

  Başbakanlıktan yapılan açıklamada, 100 gün süresince yolsuzlukla mücadelede yeni önlemler belirleneceğini ifade edildi.

   

  Irak’ta geçen Cuma günü 17 kentte protesto gösterileri düzenlenmiş, Bağdat’ın Tahrir Meydanı’nda beş bin kişi toplanmıştı. Aynı gün, yaşanan çatışmalarda altı kişi ölmüş, 130’dan fazla kişi yaralanmıştı.

   

  BEŞ KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

  "Öfke Günü" ilan edilen Pazar günü, başta Bağdat, Musul ve Basra şehirlerinde yüzlerce kişinin katıldığı protestolara sahne oldu.

   

  Bağdat'ın merkezindeki Tahrir Meydanı'nda yüzlerce kişi, hükümet karşıtı gösteride bir araya geldi.

   

  Basra şehrindeki gösteriye yaklaşık 4000 kişi katılırken, kalabalık belediye binasının önünde toplanıp, başkanın istifasını talep etti. Tahrir Meydanı'na araçla girişler yasaklandı.

   

  Ülke genelinde yaşanan şiddet olaylarında beş kişinin öldüğü belirtildi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı