Mali piyasalardaki sıkıntıda Kıbrıs etkisi

Hürriyet Haber
02.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dışişleri eski bakanlarından Emre Gönensay, Türk mali piyasalarında yaşanan sıkıntının ortaya çıkmasında, KKTC'nin geçen hafta Birleşmiş Milletler (BM) gözetimindeki dolaylı Kıbrıs görüşmelerinden çekileceği yolundaki kararın da etkisi bulunduğunu söyledi.

Washington'da bulunan Gönensay, Stratejik ve Uluslararası Etüdler Merkezi (CSIS) adlı düşünce kuruluşunda düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, söz konusu Kıbrıs açıklamasının, Türk hükümetince de desteklenmesinden dolayı büyük uluslararası bankalarda bir güvensizliğin oluştuğunu ifade etti.

Bu açıklamanın, uluslararası toplum tarafından, "Türkiye'nin Kıbrıs'ta çözüm istemediği ve AB'den uzaklaşmakta olduğu" şeklinde algılandığını savunan Gönensay, büyük uluslararası bankaların da bu durumda Türkiye'nin geleceğiyle ilgili kaygılardan dolayı Türk piyasalarından çekilmeye başladığını söyledi.

Batılı bankalar Türkiye'ye cephe aldı

Gönensay, bu durumun, Türk para piyasalarında yaşanan sıkıntının nedenlerinden biri olduğunu ifade ederken, bazı batı hükümetlerinin, Türkiye'ye karşı cephe alarak bankaları yönlendirdiği yolunda ortaya atılan görüşlere ise katılmadığını belirtti.

Emre Gönensay, "bu, anlaşıldığı kadarıyla, Türkiye'deki gidişten endişe duyan bankaların, kendi çıkarlarını koruma doğrultusunda aldığı inisiyatiflerden kaynaklandı" dedi.

Şu anda yaşanan sıkıntıların, 1994 yılında ortaya çıkan krizle benzerlikler taşıdığını da belirten Gönensay, şunları söyledi:

"Ancak 1994'te, hükümetin elinde devalüasyon imkanı vardı. Devalüasyon yapıldı. Dövizin değeri arttı ve Türkiye'den para kaçışı da durdu. Şimdi ise, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile, geçen yıl imzalanan anlaşmadan dolayı ortada bir ekonomik program var. Ve bu program doğrultusunda önceden belirlenmiş döviz kurları politikası sürdürülüyor. Bu yüzden de, devalüasyon yoluyla para çıkışını engellemenin olanağı bulunmuyor."

Ekonomist kökenli Gönensay, bu nedenden dolayı, Türkiye'de halen yaşanan sıkıntıda, IMF ile yürütülen programın da rolünün bulunduğunu vurguladı.

Devalüasyon imkanı yok

Gönensay, bu koşullarda devalüasyon imkanı olmadığı için, IMF'nin, kendi programına sahip çıkarak, Türkiye'den kaçan parayı olduğu gibi telafi etmesi gerektiğini belirtti.

Emre Gönensay, "IMF, bu açığı kapatmalı. Bu, 5 milyar dolar olur, 8 milyar dolar olur, ancak bu rakam ne şekilde ortaya çıkarsa IMF'nin bunu karşılaması gerekiyor" dedi.

Borsadaki duruma değinen Gönensay, "bizde borsa hala tam anlamıyla gerçek değil. Elinde yeteri kadar fonu bulunan herhangi bir kimse, borsayı istediği şekilde manipüle edebiliyor. Bu yüzden, borsada şu andaki çöküş de aslında Türkiye, için çok önemli değil. Çünkü işlerin düzelmesi halinde borsa yine fırlayacaktır" diye konuştu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı