KONYA HABERLERİ

Mali Müşavirler Odası'ndan gelir vergisi uyarısı

DHA
26.03.2017 - 16:09Son Güncelleme :
Mali Müşavirler Odasından gelir vergisi uyarısı
DHA

KONYA,(DHA)-KONYA Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Seyit Faruk Özselek, 2016 yılında kira geliri elde edenlerin gelir vergisi beyanname süresinin 31 Mart 2017 Cuma günü sona ereceğini belirtti.
 Ev ve iş yeri sahiplerinin zor durumda kalmaması için kira gelirlerini doğru bilgiyle doğru zamanda beyan edilmesi gerektiğini belirten Konya SMMMO Başkanı Seyit Faruk Özselek, “Mesken kiralamalarından 3 bin 800 TL’nin üzerinde, işyeri kiralamalarından ise 30 bin TL’nin üzerinde gelir elde eden mesken sahipleri kira gelir vergisine tabi tutulmaktadır ve beyanname vermek zorundadır. Kira gelirleri nedeniyle vatandaşlarımızın ilerde zor durumda kalmamaları için 2016 yılına ait kira gelirlerini doğru ve zamanında beyan etmeleri gerekmektedir. Vaktinden sonra yapılan bildirimler için mesken kiralamalarında 3 bin 800 TL’lik, iş yeri kiralamalarında 30 bin TL’lik muafiyet sınırı dikkate alınmayacaktır” dedi.
Özselek, vergi idaresi tarafından istisna sınırının üzerinde olup beyan edilmeyen kira gelirlerinin tespit edilmesi halinde hem istisnadan yararlandırılmayacağını hem de vergiler vergi zıyaı cezası ve gecikme faiziyle birlikte tahsil edileceğini hatırlattı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Mali Müşavirler Odası'ndan gelir vergisi uyarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Mart 2017 tarihinde saat 16 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mali Müşavirler Odası'ndan gelir vergisi uyarısı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı