ADIYAMAN HABERLERİ

Mali Müşavir Karaaslan’dan Vatandaşlara Uyarı

IHA
09.10.2015 - 15:06Son Güncelleme :

MALİ MÜŞAVİR NİHAT KARAASLAN VATANDAŞLARI SAĞLIK HİZMETLERİ KONUSUNDA UYARDI

IHA

Adıyaman Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Odası Eski Başkanı Mali Müşavir Nihat Karaaslan, vatandaşların 31 Aralık 2015 tarihine kadar prim borcu bulunan sigortalıların sağlık hizmetlerinden yararlanacağını kaydetti.
Mali Müşavir Nihat Karaaslan, esnaf ve tarım çalışanı olan Bağ-Kur’lularının, hastanelerde tedavi hizmetleri alabilmesi, eczanelerden ilaç alabilmesi için SGK’ya 60 günden fazla prim borçlarının bulunmaması gerektiğini dile getirdi. Karaslan, “Sosyal güvencesiz kaldıkları tarihlerde, gelir testi yaptırarak, gelir testi sonucu prim borcu çıkan ve bu sebeple genel sağlık sigortalısı olan kişilerin de SGK’dan sağlık yardımı alabilmelerinin şartı Bağ-Kur’lular gibi, SGK’ya 60 günden fazla prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının olmamasıdır. 1 Ekim 2015 tarihli mükerrer sayılı Resmî Gazetede 2015/8106 nolu Bakanlar Kurulu kararı yayınlanmıştır.
Söz konusu bakanlar kurulu kararına göre, Bağ-Kur sigortalılarından prim borçları olanlar ile genel sağlık sigortalılarından SGK’ya prim borçları olanlar, 1 Ekim 2015 tarihi ile 31.12.2015 tarihleri arasında, sağlık ocakları, aile hekimlikleri, devlet hastaneleri gibi sağlık bakanlığının bütün sağlık tesisleri ile devlet üniversitesi hastanelerinde, prim borçları olup olmadığına bakılmadan, ücretsiz bir şekilde tedavi ve sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerdir. Ayrıca, bu kişilerin, yani borçlu Bağ-Kur’lular ile borçlu genel sağlık sigortalılarının bakmakla yükümlüsü durumunda olan eş, çocuk, ana ve babaları da, sağlık hizmeti alıp tedavi olabileceklerdir.
Ancak, bahse konu prim borcu olup olmadığına bakılmadan, sağlık hizmeti alma imkânı yalnızca Türk vatandaşı olan Bağ-Kur’lular ile genel sağlık sigortalılarına tanınacaktır. Yabancıların böyle bir hakkı yoktur” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adıyaman haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adıyaman ilinden Mali Müşavir Karaaslan’dan Vatandaşlara Uyarı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ekim 2015 tarihinde saat 15 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mali Müşavir Karaaslan’dan Vatandaşlara Uyarı haberi güncellenecektir.

  ADIYAMAN NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:58
  • Guneş
   06:34
  • Öğle
   12:22
  • İkindi
   15:26
  • Akşam
   17:50
  • Yatsı
   19:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı