Mali Kural’a fren koydu bütçeye para iadesiyle Maliye’ye sürpriz yaptı

Hürriyet Haber
08 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 07 Ocak 2011 - 21:57

Mali Kural’a ‘İcracı bakanlıkların bütçesi kısıtlanacak’ diye karşı çıkan bakanlar, 2010’da bütçelerinin tamamını kullanmadı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun para iadesi yaptığını açıklayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Çok şanslı bir Maliye Bakanıyım herhalde. İlk defa hedeflerimizin çok ötesinde bir bütçe dengesi tutturduk” dedi.

BAŞTA Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım olmak üzere, bütçeleri kısılacak diye Mali Kural uygulamasına fren koyan icracı bakanların, Maliye’ye 2010’da para iadesinde bulundukları ortaya çıktı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Çok şanslıyım” diyerek, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun verilen ekstra imkanları kullanmayarak, ilk defa para iadesinde bulunduklarını açıkladı.
Herhalde bu ilktir
Türk çimento sektörünün 100’üncü yılı dolayısıyla Yapı Ürünleri Üretici Federasyonu tarafından düzenlenen “Türk Ekonomisi ve İnşaat Sektörü” konulu toplantıda konuşan Şimşek, geçen yıl 2011 yılındaki hedefleri tutturmalarına yardımcı olacak bir sürü adım attıklarını kaydederek, şunları söyledi: “2010 yılında herhalde bir ilktir, bilemiyorum, geçmişte olmuş mudur? Bir çok icracı bakanlık sonradan verdiğimiz ekstra imkânların tamamını kullanamadı. Binali Yıldırım, Veysel Eroğlu ilk defa paranın bir kısmını bize iade etmek zorunda kaldı. 2009 yılı sonunda Meclisimiz bütçeyi kabul etti. Biz orada 50 milyar liralık açık öngörüyorduk, milli gelire oran olarak da yaklaşık yüzde 4.9 açık öngörüyorduk. Fakat ekim ayı itibariyle baktık ve açığın çok altında kalacağız, imkânlarımız beklenenin ötesinde bereketli bir yıl, imkânlarımız çok.”
Şanslı bir bakanım
Ulaştırma Bakanlığı’na sadece karayolu için 3 yerine 10.5 milyar lira imkân sağlandığını aktaran Şimşek, sözlerine şöyle devam etti: “Diğer alanlara da ciddi şekilde kaynak ayırdık. Ona rağmen yılın sonuna doğru baktık ki, Ekim ayında ortaya koyduğumuz hedefin de çok altında kalacağız. Onun için hiçbir sorunu 2011 yılına bırakmadık. Çok şanslı bir Maliye Bakanıyım herhalde. İlk defa inanılmaz şekilde 2010 yılında hem hedeflerimizin çok ötesinde bir bütçe dengesi tutturduk hem de ülkenin birçok ihtiyacını karşılayacak ekstra imkân sağladık. Onun ötesinde 2011 yılına da hiçbir sorunu ötelemedik. 2011 yılının yükünü aşağıya çekecek, 2011’deki hedefleri tutturmamıza yardımcı olacak bir sürü adım attık.”
A notu gibi fiyatlandırma
Bu arada Türkiye’nin krizde, bir stres testinden geçtiğini belirten Şimşek, şu değerlendirmeyi yaptı: “Şimdi yavaş yavaş millet bunu anlamaya başladı. Takdir etmiyorlardı, yavaş yavaş takdir etmeye başladılar. Piyasalar zaten bize neredeyse A notunu verecek kadar doğru yerde fiyatlıyorlar. Türkiye’nin en büyük talihsizliği, Türkiye’ye ilişkin ait algıların geçmişe ait olması... Ama Türkiye’nin gerçekliği, gerçekleri, Türkiye’nin mevcut hali çok değişti. Bu algıyla gerçeklik arasında aleyhimize olan şeyi bizim daha çok anlatmamız lazım, kapatmamız lazım, kapatacağız.”

Doğrudan yatırım artacak, Türkiye’ye ilgi sürecek

MEHMET Şimşek, gelişmekte olan ülkelerin bu yıl belki de geçen yılki performanslarını gösteremeyeceklerini ancak yine de güçlü büyüme sürecinin devam edeceğini kaydederek, “Dünya ekonomisine baktığım zaman 2011 yılı için oldukça ümitliyim. Yüzde 4.5–5 arası bir büyüme muhtemeldir” dedi. Şimşek, Türkiye’ye ilginin artarak süreceğini dile getirdi.

Topkapı Sarayı’ndaki 19 askeri depo üç ay içinde boşaltılır

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Savunma Bakanlığı’na Topkapı Sarayı içinde bulunan 19 askeri depoyu boşaltması için 3 ay süre verildiğini belirterek, “Ümit ederim ki, 3 ay içinde boşaltılır, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilir” dedi. Müzede bazı çok önemli kültürel miras örneklerin sırf yer yetersizliğinden dolayı sergilenemediğini söyleyen Şimşek, “Depoların boşaltılması için Milli Savunma Bakanlığı ile temasa geçtik. İyi bir işbirliği içinde depoları Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devretmiş bulunuyoruz. Boşaltılınca o mekânlar çok daha iyi şekilde tarihi birikime uygun olarak kullanılacak. Bu konuda bir sıkıntı yok” diye konuştu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı