Ege Haberleri

EGE

  Mali af çağrısı

  Hürriyet Haber
  03 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 02 Ağustos 2009 - 21:37

  İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Feyzullah Topçu kriz nedeniyle işverenlerin vergi ve SGK borçlarının affedilmesini önerdi.

  İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İZSMMMO) Başkanı Feyzullah Topçu işverenlerin ağır vergi, prim yükü, cezalar ve yüksek faizler altında her geçen gün dahada ezildiğine dikkat çekerek vergi ve SGK borçlarının affının yeniden gündeme getirilmesi çağrısında bulundu. İşletmelerin nakit sıkıntısı çektiğini, bankalardan kredi alamadığını savunan Başkan Topçu bu nedenlerle de vergi ve SGK primlerini ödeyemez duruma düştüklerini söyledi.

  Borçlar ödenemez durumda

  Topçu ayrıca faizlerin yüksek olması nedeniyle anaparayı çok fazla geçtiğini, bu sebeple de kamu borçlarının ödenemez duruma geldiğini ifade etti. Maliye Bakanlığının geçmiş aylardaki tahakkukları ile tahsilat oranlarına bakıldığında bu tablonun görüldüğünü belirten İZSMMMO Başkanı Feyzullah Topçu şöyle konuştu:

  Yeniden yapılanma olmalı

  “Maliye teşkilatının bu alacağını normal koşullarda tahsil etmesi mümkün değildir. Gecikme zamlarının bir kısmını terk ederek anapara ve kalan gecikme zammına uzun bir vade sağlayarak yeniden bir yapılanmaya giderek, alacaklarını tahsil olanağı elde edebilecektir. Naylon fatura kullandığı iddiası ile hakkında rapor düzenlenen ve kod.5’e giren mükelleflerin büyük bir kısmı yargıya başvurmaktadır. Bundan dolayı vergi mahkemelerinde dosya sayısının artması nedeniyle, karara bağlanma süreci uzamaktadır. Verilen kararların büyük bir kısmı mükellef lehine olması da dikkat çekicidir. Kamuya borcu olan  bu tür işletmelerinin yatırım ve teşvikten yararlanmaları sağlamak amacıyla kapsamlı bir af kanunun mutlaka çıkarılması adeta zorunlu hale gelmiştir.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı