Dünya Haberleri

  Malezya, İran'ın baskısına dayanamadı

  A.A.
  22.10.2008 - 13:18 | Son Güncelleme:

  Malezya, İranlı diplomatların baskısıyla, İslamla ilgili bir konuşma için ülkeye davet ettiği Nobel ödüllü İranlı avukat Şirin Ebadi'ye yaptığı davetten vazgeçti.

  Konferansın organizatörlerinden biri, Dışişleri Bakanlığının, başkent Kuala Lumpur'daki Malaya Üniversitesinde 3 Kasımda "İslam ve Kültürel Çeşitlilik" başlıklı bir konuşma yapmayı kabul eden Ebadi'yi konuk etmemeleri yönünde "güçlü tavsiyede" bulunduğunu belirtti.

  Organizatör, kendilerine, Ebadi'nin konuk edilmesinin ikili ilişkilerde büyük olumsuzluklara yol açabileceğinin iletildiğini söyledi. İran Büyükelçiliğinin Ebadi'nin konuşma yapmasına karşı olduğunu bildirdiği ve konuşmanın iptali için baskı yaptığının söylendiğini ifade eden yetkili, "Elimiz kolumuz bağlandı. Ebadi'ye konuşma yapma davetini geri çekmek zorunda kaldık" dedi.

  Organizatör, üniversitedeki İranlı öğrencilerin Ebadi'yi protesto edebileceği yolunda uyarıldıklarını da kaydetti.

  Ebadi, İran'daki kadın ve çocuk haklarını iyileştirmek için gösterdiği çabalardan dolayı 2003'de Nobel Barış Ödülünü almıştı.

  Bu arada İran'daki Uluslararası İnsan Hakları Örgütü, Ebadi'nin konuşmasının iptal edilmesini kınayarak, Tahran yönetimini, "Dr. Ebadi'yi susturmak için her türlü yöntemi kullanmakla" suçladı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı