Dünya Haberleri

  Maldivler'deki tekne patlamasında şok gelişme

  AA
  24.10.2015 - 14:54 | Son Güncelleme:

  Maldivler Devlet Başkanı Yamin Abdül Gayyum'a ait teknede 28 Eylül'de meydana gelen patlamayla ilgili olarak Devlet Başkanı Yardımcısı Ahmed Adeeb gözaltına alındı.

  Polis Sözcüsü İsmail Ali, Adeeb'in Çin'e yaptığı resmi ziyaret dönüşü havaalanında gözaltına alındığını açıkladı.

  Sözcü Ali, patlamayla ilgili olduğundan şüphelenilen Adeeb'in Maldivler'e ait bir adadaki gözaltı merkezine götürüldüğünü belirtti.

  Adeeb'in hakkındaki suçlamaları reddettiği bildirildi.

  Maldivler Devlet Başkanının yatında patlamaMaldivler Devlet Başkanı'nın yatında patlama

  Devlet Başkanı Gayyum ve eşinin bulunduğu teknede 28 Eylül'de patlama meydana gelmiş, Gayyum patlamadan yara almadan kurtulurken, eşi, bir yardımcısı ve bir koruması yaralanmıştı. Yetkililer, başlangıçta patlamanın mekanik bir arızadan kaynaklandığını belirtmiş, daha sonra ise olayın bir suikast olduğu açıklanmış ve soruşturma başlatılmıştı.

  Patlama sonrası, başkent Male'de iki askeri yetkili görevinden alınmış, Devlet Başkanı'nın kişisel korumaları değiştirilmişti.

  Maldivlerdeki tekne patlamasında şok gelişme
  Maldivler Devlet Başkanı Yardımcısı Ahmed Adeeb 

  Hint Okyanusu'nda yaklaşık bin 200 adadan oluşan Maldivler'de tekneler, adalar arasında ulaşımın sağlanması için yaygın olarak kullanılıyor.

  Maldivlerdeki tekne patlamasında şok gelişme
  Maldivler Devlet Başkanı Gayyum

  Gayyum, 400 bin nüfusa sahip, turizm merkezi olarak bilinen Maldivler'de 2013 yılında ülkenin demokratik yollarla seçilen ilk Devlet Başkanı Muhammed Naşid'in yerine iktidara gelmişti.

  Naşid, gözaltındaki bir muhalifi serbest bırakan Ağır Ceza Mahkemesi hakimlerinden Abdullah Muhammed hakkında gözaltı emri vermesinin ardından haftalarca devam eden gösteriler üzerine Şubat 2012'de istifa etmişti. Terörle mücadele yasasına muhalefet etmekten suçlu bulunan Naşid, 13 yıl hapse mahkum olmuştu.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı