Dünya Haberleri

  Maldivler cehenneme döndü!

  Hürriyet Haber
  01.07.2015 - 13:40 | Son Güncelleme:

  Hint Okyanusu'nda bulunan turkuaz denizi ve birçok insanın rüyalarını süsleyen tatil mekanlarından olan Maldivler, çöp tehlikesiyle karşı karşıya.

  Hint Okyanusu'nda 1.200 adadan oluşan Maldivler, Hindistan'ın güneyinde ve Sri Lanka'nın yaklaşık 750 kilometre güneybatısında yer alıyor. Küresel iklim değişiklikleri yüzünden yüzyıl içerisinde sular altında kalacağı öngörülen ve 35.000 kilometrekarelik bir alana yayılmış 200 ada ve 99 tatil köyüne sahip olan Maldivler, yılda bir milyon turist çekiyor. Gelirinin büyük bir kısmını turizmden elde eden Maldivler'in başı çöp dağlarıyla dertte.

  Maldivler cehenneme döndü

  Yetkililerden yapılan açıklamalarda, turistik tesislerden her gün toplanan 330 ton çöpü, gemilerle 200 kişinin yaşadığı Thilafushi adasına götürülüyor.

  Maldivler cehenneme döndü

  Burada çeşitlerine göre ayrılan çöpler, adanın çevresindeki değişik bölgelere gönderiliyor. Çöp adası olarak da bilinenThilafushi'da kimse yaşamıyor. Sadece çöp toplama merkezinde bulunan işçiler adada ikamet ediyor.

  Maldivler cehenneme döndü

  İçinde cıva ve kurşun gibi zehirli madde içeren ağır metallerin bulunduğu çöplerin denize karışması nedeniyle 'cennet' olarak adlandırılan Maldivler, yavaş yavaş 'cehenneme' dönüşüyor.

  Maldivler cehenneme döndü

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı