Muş Haberleri

MUŞ HABERLERİ

  Malazgirt'ten yurt dışına tarım aletleri ihracı

  DHA
  02 Mayıs 2017 - 09:54Son Güncelleme : 02 Mayıs 2017 - 09:54

  Malazgirt'ten yurt dışına tarım aletleri ihracı

  Yusuf Özgür BÜLBÜL/MUŞ, (DHA)- MUŞ'un Malazgirt İlçesi'nde Tarım Makinaları İhtisas Sanayi Sitesi'nde (TARMİSS) 10 firma tarafından üretilen tarımsal aletler, yurt içinin yanı sıra Nahcivan, Azerbaycan, Gürcistan ve Irak'a ihraç ediliyor.
  İlçede 2010 yılında faaliyete geçen Tarım Makinaları İhtisas Sanayi Sitesi'nde (TARMİSS) 10 firma tarımsal ve zirai aletler üretiyor. Tarla biçmek için kullanılan bıçaktan traktör römorkuna, tohumdan gübre aletlerine kadar birçok tarımsal aletin üretimi burada gerçeklelştiriliyor. Aktif Tarım yetkilisi Ömer Hanay, “Türkiye’nin 4 bir yanına ve yurt dışına ihraçlarımız vardır. Doğu, Güneydoğu ve Karadeniz bölgelerine ağırlıklı olarak gönderiyoruz, hidrolik, çayır biçme, kepçe gibi birçok ürünün üretimi bizlerde mevcuttur" dedi.
  Toplam 10 tesiste yaklaşık 120 kişi istihdam edilirken üreticiler Kalkınma Bakanlığından çeşitli projelerle hibe destekleri de alıyor. Üreticilerden Aziz Halifeoğlu, günde bir TIR tarımsal ürünü sevk ettiklerini ifade ederek, şöyle dedi:
  “Ürünler burada bizim ilçemizde çıkıyor. Yurt içi ve yurt dışına ihraçlar var. Yurt dışına ağırlık vermeye çalışıyoruz. Ot biçme, tohum serpme gibi çeşitler var. Devletten daha fazla destek görmemiz halinde daha fazla üretim yaparız. Yollarımız, suyumuz ve elektrik eksiklerimiz var onlar yapılırsa daha güzel olur inşallah." 
  Çalışanlardan Ünal Kaya ise memleketinde böyle bir imkanın olmasına çok sevindiklerini belirterek, “Batı'ya gitmektense ilçemizde kalıp çalışmak daha iyi. En azından asgari ücretle burada geçinebiliyoruz" dedi.

  FOTOĞRAFLI
   

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  MuşBugün23 ºCParçalı Bulutlu
  • Perş21 ºC
  • Cuma22 ºC
  • Cmts24 ºC
  • Pazr22 ºC
  • Pzts22 ºC
  • Salı24 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı