MALATYA HABERLERİ

Malatyalılar sağlık için yürüdü

AA / Yeter Erdine
24.02.2016 - 17:24Son Güncelleme :
AA / Yeter Erdine

MALATYA (AA) - Malatya'da sağlıklı yaşam ve obeziteyle mücadele kapsamında yürüyüş düzenlendi.

Sağlık Bakanlığınca yürütülen "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat" projesi kapsamında İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Battalgazi Belediyesince gerçekleştirilen etkinliğe katılan vatandaşlar, Orduzu Arslantepe Caddesi boyunca yürüdü.

Arslantepe Höyüğü'nün önünde gazetecilere açıklama yapan İl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Burak Yıldırım, toplum sağlığını ciddi şekilde tehdit eden obeziteyle mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Bu kapsamda hareket etmenin önemine dikkati çeken Yıldırım, "Halkımızı hareketli bir hayata ve düzenli spor yapmaya teşvik etmek amacıyla bu yürüyüşleri düzenli aralıklarla gerçekleştiriyoruz" dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mehmet Kazancı da milattan önce 5 bin yıllarından bu yana yerleşimin bulunduğu Arslantepe Höyüğü'ne işaret ederek, bu yürüyüşe burayı da dahil etmek istediklerini söyledi. Kazancı, yürüyüşe katılan öğrencilerin höyüğü ve buradaki açık hava müzesini de gezeceğini kaydetti.

Kazancı, 7 ayrı katmanı ve 27 kültür birikimi bulunan höyüğün UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınması için başvuru yaptıklarını hatırlatarak, listeye alınması için gereken çalışmalara devam ettiklerine işaret etti.

Battalgazi Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Eyüp Önler de Arslantepe Höyüğü'nün sağlıklı ve doğru tanıtılması noktasında belediye olarak çalışmalar yürüttüklerini kaydederek, bu programı da bu kapsamda tertiplediklerini aktardı.

Önler, sağlıklı nesiller yetiştirmek için tarihi eserlerin de geleceğe aktarılmasının önemini belirtti.

Konuşmaların ardından yetkililer ve vatandaşlar Arslantepe Açık Hava Müzesi'ni gezdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Malatya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Malatya ilinden Malatyalılar sağlık için yürüdü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Şubat 2016 tarihinde saat 17 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Malatyalılar sağlık için yürüdü haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı