MALATYA HABERLERİ

Malatya'da ulaşım ve suya zam yok

DHA
01.03.2018 - 17:26Son Güncelleme :
DHA

Taha AYHAN/MALATYA, (DHA)- MALATYA Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, 2018 yılında su ve toplu taşıma ücretlerine zam yapılmayacağını söyledi.
Malatya genelinde şebeke yenileme ve depolar olmak üzere su altyapısına yapılan dev yatırımlara ve akaryakıta gelen zamlara rağmen su ve ulaşıma zam yapmama kararı aldıklarını kaydeden Başkan Çakır, vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak için Büyükşehir Belediyesi imkânlarını sonuna kadar zorladıklarını belirtti.
Büyükşehir sürecinde 305 milyon liralık altyapı yatırımı yaparak, 1575 kilometre içme suyu, 668 kilometre de kanalizasyon ve yağmursuyu hattı olmak üzere toplamda 2 bin 433 kilometrelik altyapı hizmeti gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Çakır, önümüzdeki dönem için de 170 milyon liralık bir altyapı yatırımının da devam ettiğini kaydetti.
Kayıp kaçak suyla mücadele konusunda Türkiye 1'incisi olduklarını kaydeden Başkan Çakır,  680 km su şebekesinin tarandığını ve 210 bin kişinin günlük su ihtiyacına tekabül eden saniyede 486 litre suyu sisteme kazandırıldıklarını ifade etti. Bütün bu yatırım ve programlara rağmen 30 büyükşehir içerisinde en ucuz suyun kullanıldığı 5 şehirden birinin Malatya olduğunu belirten Başkan Çakır, 13 aydır suya zam yapmadıklarını hatırlatarak, 2018 yılında da suya zam yapmayacakları müjdesini verdi.

2017 yılında sadece motorin fiyatlarına ortalama yüzde 10 zam geldiğini,  enflasyon farkının da yüzde 12 olduğunu kaydeden Çakır, en son Ağustos 2017'de toplu taşıma ücretlerine yüzde 7-8 oranında zam yapıldığını belirterek, 2018'de toplu taşıma bilet ücretlerine zam yapmama kararı aldıklarını belirtti.

Başkan Çakır, emekli, öğretmen ve imamların indirimli kartlarının iptalinin de yasal bir zorunluluktan kaynaklandığını belirterek şunları söyledi:

"4736 sayılı kanunun 1. maddesinde Belediyelerin veya işletmelerinin, iştiraklerinin işlettiği toplu taşıma araçlarında kimlerin indirimli veya ücretsiz taşınacağını açıkça belirtilmiştir. Belediyemiz tarafından daha önce uygulanan 65 yaş altı emekli, öğretmen ve imamlar için uygulanan indirimli kartlar, vergi müfettişleri tarafından mahkemeye taşınmış olup, 65 yaş altı emekli, öğretmen ve imamlara indirimli kart verilmesinin mümkün olmadığı yerel mahkemece karara bağlanmıştır."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Malatya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Malatya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Malatya'da ulaşım ve suya zam yok haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı