« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Malatya'da maraton heyecanı

Türkiye Atletizm Federasyonunca düzenlenen "2. Uluslararası Afşin Eshab-ı Kehf Darende Somuncu Baba Ultra Maratonu" başladı.

A.A
SON GÜNCELLEME
Darende Kaymakamlığı, Hulusi Efendi Vakfı ve Afşin Belediyesinin katkılarıyla organize edilen ultra maratona, 30 sporcu katıldı. Malatya'nın Darende ilçesindeki Somuncu Baba Külliyesi önünden başlayan yarış, 100 kilometre uzaklıktaki Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesindeki Eshab-ı Kehf Külliyesi önünde sona erecek. Atletizm Federasyonu Maraton ve Yol Koşuları Koordinatörü Mithat Şahin, Türkiye'de ultra maratonun yeni olduğunu ve 2-3 parkur bulunduğunu belirtti. "2. Uluslararası Afşin Eshab-ı Kehf Darende Somuncu Baba Ultra Maratonu"nu federasyon olarak desteklediklerini dile getiren Şahin, yarışı 2013 yılı faaliyet programına aldıklarını söyledi.

Darende-Afşin arasındaki ultra maratonu geçen yıl başlatan ve tek başına koşan İbrahim Şahin ise "Manevi değeri yüksek bu iki ilçenin tanıtımı için koşmak benim için büyük mutluluktur. Buradaki asıl amaç, spordaki çıtayı yükseltmek, bu iki gönül merkezi arasında bir gönül köprüsü kurmaktı. Onu da gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum" diye konuştu.

Darende Kaymakamı Mehmet Aktaş da ilçede gerçekleştirilen maratonun mimarı olan İbrahim Şahin’e teşekkür etti. Somuncu Baba ve Eshab-ı Kehf’in Türkiye’deki iki önemli inanç ve kültür merkezi olduğunu belirten Aktaş, "Bu iki yerin sporla birleşerek tüm kamuoyuna, insanlarımıza sunulması, tarihi mekanların önemini ve değerini bir kez daha hatırlatmaktadır. İnşallah Eshab-ı Kehfler, Somuncu Babalar bu milletin kalbinde olduğu gibi bu tür spor organizasyonlarıyla her alanda yaşamaya devam edecektir" ifadesini kullandı.
Mithat Şahin, organizasyona katkılarından dolayı Kaymakam Aktaş’a plaket verdi.

Almanya’da yaşayan ve ultra maraton için Türkiye’ye gelen 53 yaşındaki Nusret Karakuş ise 20 yıldır Almanya ve İsviçre’de koşulara katıldığını belirterek, “Bu işe gönül verdim, bu defa da memleketimde Somuncu Baba’dan Eshab-ı Kehf’e koşmak için geldim. Bu, benim beşinci 100 kilometrelik parkurum olacak. 13-14 saatte hedefe ulaşmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Daha önce 2 kez ultra maratona katılan 63 yaşındaki Muharrem Karaçizmeli ve ilk defa uzun mesafe koşacak 15 yaşındaki Deniz Güneşli, yarışın en yaşlı ve en genç isimleri olarak dikkati çekti. Sporculara, koşu sırasında sağlık ekipleri ve güvenlik güçleri eşlik etti.

Bunları da Beğenebilirsiniz