MALATYA HABERLERİ

Malatya'da FETÖ sanığı eski tuğgeneral: Suçlama hukuki dayanaktan yoksun

DHA
17.04.2018 - 17:50Son Güncelleme :
DHA

Taha AYHAN/MALATYA, (DHA) - MALATYA'da, darbe girişimine ilişkin aralarında dönemin 2'nci Ordu Komutanı Adem Huduti, 2'nci Ordu Kurmay Başkanı Avni Angun ve 7'nci Ana Jet Üssü Komutanı Tuğgeneral Emin Ayık'ın bulunduğu 6'sı general, 24'ü tutuklu, 76 sanıklı davanın 10'uncu duruşmasının 7'nci oturumu görüldü. Esas hakkında savunmasını yapan Ayık, "Temasım olmayan bir görevle suçlanmam, hukuki dayanaktan yoksundur" dedi. 
Malatya'da, darbe girişiminin önlenmesinin ardından başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan, aralarında dönemin 2'nci Ordu Komutanı Huduti, 2'nci Ordu Kurmay Başkanı Angun ve 7'nci Ana Jet Üssü Komutanı Tuğgeneral Ayık'ın bulunduğu; 6'sı general, 24'ü tutuklu, 76 sanıklı davanın 10'uncu duruşmasına devam edildi. Davanın 7'nci oturumu için tutuklu sanıklar, elleri kelepçeli olarak mahkemeye getirildi. Duruşmada Düzce T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile savunmasını yapan, dönemin 7'nci Ana Jet Üssü Komutanı Tuğgeneral Ayık, görev yaptığı sürede terörle mücadele başta olmak üzere önemli görevler gerçekleştirdiklerini söyledi. Ayık, "Temasım olmayan bir görevle suçlanmam, hukuki dayanaktan yoksundur. 15 Temmuz darbe girişiminde bahse konu F-4 uçakları kullanılacak olsaydı, ilgili yerlerle mutabakat sağlanması gerekirdi. Uçakların silah yüklü olarak koordinesi, uçuş ekibinin koordine edilmesi, uçakların sorunsuz kaldırılıp, indirilmesi için uçuş kulesiyle koordine sağlanması gerekirdi. Bununla ilgili bir hazırlık yapılmamıştır. Ben dahil bütün personel 15 Temmuz'da normal olarak mesaiye gelmiştir. Mesai sonunda tüm personelin katılımıyla bayrak merasimi yapılarak, tamamlanmıştır. Rutin faaliyetlerin dışında farklı bir durum olmamıştır" diye konuştu. 
'F-4 UÇAKLARININ HAZIR HALE GETİRİLMESİNDEN HABERİM OLMADI'
Darbe girişimi gecesi, olayların başlamasının ardından personeli kontrol altına tutmak için üsse gittiğini ileri süren Ayık, şunları söyledi: 
"Kargo uçaklarının indirilip, içindekilerin gözaltına alınması için kuzey pist başı bölgesine gittim. Uçakların sorunsuz bir şekilde indirilip, içindekilerin gözaltına alınmasıyla uğraşıyordum. 4 F-4 uçağının hazır hale getirilmesinden haberim olmadı. Telsizden 2 F-4 uçağının ruleye çıktığı bildirildi. O sırada bulunduğum noktada telsizle temas kurulamıyordu. İnen kargo uçaklarının kontrolünü tek tek yaptım. 4'üncü uçaktan 5'inci uçağa (piste inen kargo uçakları) geçerken uçakları gördüm. F-4'lerin park yerlerine dönmelerini ikaz ettim. O esnada pist açıktı. F-4 uçaklarının rulede olduğu esnada, kargo uçakları iniş halindeydi. F-4 uçakları ana piste gelerek, kalkış yapma imkanı vardı."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Malatya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Malatya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Malatya'da FETÖ sanığı eski tuğgeneral: Suçlama hukuki dayanaktan yoksun haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı