MALATYA HABERLERİ

"Malatya ve Komşu İllerin Kent Tarihçileri Çalıştayı" düzenlendi

AA / Orhan Yoldaş
27.02.2016 - 11:59Son Güncelleme :
AA / Orhan Yoldaş

MALATYA (AA) - Malatya Kent Konseyince "Malatya ve Komşu İllerin Kent Tarihçileri Çalıştayı" düzenlendi.

Malatya, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Diyarbakır, Adıyaman, Kahramanmaraş illerinden kent tarihçileri akademisyenlerin katıldığı çalıştay, Kent Konseyi Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.

Çalıştayın açılışında konuşan Malatya Kent Konseyi Genel Sekreteri Abdullah Pektaş, Malatya ve komşu illerinin tarihi geçmişine ışık tutmak ve bölgenin bilgi birikimini bir araya getirmek için çalıştay düzenlediklerini belirtti.

Nesiller arasında tarih algısı bulunduğunu ifade eden Pektaş, bu tarih algılarını birbirine yaklaştırmayı amaçladıklarını söyledi.

Tarihi "ölümsüzlük iksiri içmiş yaşayan bilge adam" şeklinde nitelendiren Pektaş, "Bölgenin tarihine ışık tutması ve bizden sonraki nesle bu ışığın aktarılması anlamında çalıştayı anlamlı buluyorum" dedi.

Yazar Orhan Tuğrulca da çalıştayda, kent tarihçiliğinde ortak tarih ve kardeş birliği arayışı, ortak tarihin toplumsal barışa katkısıyla şehir tarihçiliğinin topluma ve barışa katkısının ele alınacağını aktardı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Malatya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Malatya ilinden "Malatya ve Komşu İllerin Kent Tarihçileri Çalıştayı" düzenlendi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Şubat 2016 tarihinde saat 11 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Malatya ve Komşu İllerin Kent Tarihçileri Çalıştayı" düzenlendi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı