MALATYA HABERLERİ

Malatya Kültür Envanteri basıldı

AA / Tuba Karahan
15.01.2015 - 16:42Son Güncelleme :

YEREL HABERLER MALATYA

AA / Tuba Karahan

MALATYA (AA) - Malatya Kültür Envanteri, basıldı.

İl Kültür Müdürü Derviş Özbay, yaptığı yazılı açıklamada, 2012 yılında başlatılan Kültür Envanteri hazırlama çalışmaları kapsamında Malatya merkez ve ilçelerindeki taşınmaz kültür varlıklarının uzmanlar tarafından yerinde görüldüğü, harita ve krokilerin çizildiği, fotoğraflarının çekildiğini belirtti.

Çalışmaların ardından tasarlanarak son şekli verilen envanterin bastırılarak dağıtıma hazır hale getirildiğini kaydeden Özbay, 538 sayfadan oluşan ve kuşe kağıda basılan envanterin ilk bölümünde Malatya'nın coğrafi yapısı, tarihçesi ile "Atatürk'ün Malatya'ya gelişi, Arslantepe Höyüğü ve Su Altında Kalan Taşınmazlar" konularının işlendiğini ifade etti.

Envanterin ikinci bölümünde taşınmaz varlıkların ilçelere göre sınıflandırıldığı ve haklarında bilgilerin yer aldığını kaydeden Özbay, üçüncü bölümde de Malatya fotoğrafları, terimler sözlüğü ve kaynakçanın bulunduğunu, ayrıca her bölümde özet İngilizce bilgilere yer verildiğini belirtti.

Müdürlükleri ile Müze Müdürlüğü çalışanlarından oluşan uzman bir ekibin uzun ve titiz çalışmasıyla envanterin tamamlandığını vurgulayan Özbay, "Envanteri hazırlama çalışmaları sırasında karşımıza yeni taşınmaz kültür varlıkları çıktı ve bunları da tescilleyerek envantere aldık. Envanter sadece taşınmaz kültür varlıklarına ait bilgiler vermiyor. Malatya'nın tarih ve coğrafyasına ilişkin konunun uzmanlarınca kaleme alınmış bilgiler de envanterde yer alıyor. Envanterimizin 7'den 70'e herkesin faydalanacağı türden bir eser olduğunu söyleyebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

Kültür Envanteri'nin Kültür ve Turizm Bakanlığı, 81 valilik, üniversiteler, müzeler, il halk kütüphaneleri ve koruma kurullarıyla önemli araştırma merkezlerine dağıtılacağını bildiren Özbay, envanteri hazırlayanlara ve yetkililere kendilerine verdikleri destekler dolayısıyla teşekkür etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Malatya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Malatya ilinden Malatya Kültür Envanteri basıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Ocak 2015 tarihinde saat 16 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Malatya Kültür Envanteri basıldı haberi güncellenecektir.

MALATYA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Şubat 2018, Çarşamba
 • İmsak
  05:42
 • Guneş
  07:03
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:48
 • Akşam
  18:18
 • Yatsı
  19:34
Sayfa Başı