"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Malatya kayısısı THY’de ikrama girecek, havada 65 şirkete daha uzanacak

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık ve Malatya Eğitim Vakfı (MEV) eski Başkanı Şaban Taçyıldız ayrı ayrı aradı:

- Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’yu ziyarete gidiyoruz. Malatya kayısının THY’de yolculara ikram edilmesi konusunda görüşme yapacağız.

Bu çağrı üzerine THY Genel Müdürlüğü binasında Hamdi Topçu’nun odasına girdiğimde Malatya’yı temsil eden çeşitli sivil toplum örgütleriyle bazı milletvekillerinin orada olduğunu gördüm.

Öznur Çalık, İstanbul Feshane’deki Malatya Günleri’nde Hamdi Topçu’dan aldığı sözü anımsattı:

- Sayın Başkan, Malatya kayısısını uçakta ikram etme konusunda adım atmaya söz vermiştiniz. Bugün bu kararınızı yeniden hatırlatmaya ve kesinleştirmeye geldik.

Masanın çevresine baktım, AK Parti Malatya Milletvekili Cemal Akın, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, MEV Başkanı Prof. Mesut Parlak başta olmak üzere önde gelen birçok isim yerini almıştı.

Hamdi Topçu, Malatya Pazarı’nın örnek olarak hazırladığı paketi gösterdi:

- Malatya kayısısının en yakın zamanda THY’de ikram edilmeye başlanacağından emin olabilirsiniz. Turkish Do&Co olarak 65 havayolu şirketine yemek servisi veriyoruz. O şirketlerin menüsüne de Malatya kayısısnı koyabiliriz.  Malatya kayısısının dünyaya tanıtımına da katkı yapmış olacağız. 91 ülkede 204 noktaya uçuyoruz. Malatya kayısısı da bizimle birlikte oralara ulaşacak.

Topçu, 2003 yılına kadar uçakta yabancı marka çayların ikram edildiğini anımsadı:

- Biz Çaykur’la bir çalışma yaptık ve Türk çayına döndük. Türk çayı uçaklarımızda sevilerek içiliyor.

Fındık Tanıtım Grubu’yla başlattıkları çalışmayı örnek gösterdi:

- Başlangıçta Fındık Tanıtım Grubu masrafları karşıladı, biz uçakta fındık ikram eder olduk. Şimdi artık yolcumuz talep ediyor. Biz de bir kısmının ücretini ödeyerek fındığı almayı sürdürüyoruz.

Öznur Çalık, kayısıda maliyetin yüzde 75’ini THY’nin karşılayacağını vurguladı:

- Yüzde 25’ini de özel sektör karşılayacak. Aslında THY, Malatya kayısısına büyük destek vermiş olacak. Kendilerine şimdiden teşekkür ediyoruz.

Şaban Taçyıldız araya girdi:

- Hamdi Bey, Genel Müdür Temel Kotil’le birlikte THY’yi zirveye taşıdı. Malatya kayısısını da aynı şekilde daha yukarılara taşıyacaklarından eminim.

Ahmet Çakır, Malatya’nın dünya kuru kayısı tüketiminin çok büyük bir bölümünü karşıladığına dikkat çekti:

- Ancak, dünyada Malatya kayısısı ayrımına pek varılmıyor. O nedenle THY’de Malatya kayısısı adıyla ikram edilmesi önem taşıyor.

Hamdi Topçu, Malatyalı dostlarına araladığı kapıyı daha da açtı:

- Malatya’yı tanıtan, kayısıyı anlatan bir belgesel hazırlatın. Uçaklarımızda izlenecek filmler arasına koyalım. Bu, Malatya ve kayısı için büyük tanıtım fırsatı olur.

Aynı ekip, Hamdi Topçu’yu Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık’ın ev sahipliğindeki yemeğe davet etti. Çalık, Malatya Belediye Başkanı Çakır’a önerisini iletti:

- Hamdi Bey’i fahri Malatyalı ilan edelim...

Kayısı, 300 milyon doları aşan ihracatla Malatya ekonomisinde lokomotif görevi görüyor...

THY vitrininin açılması, hem içerde, hem dışarda Malatya kayısısına önemli tanıtım olanağı sunuyor...

Bu tanıtımla birlikte kayısının Malatya’ya katkısının daha da artması bekleniyor...

X