MALATYA HABERLERİ

Malatya’da Olası Depremlere Karşı Tedbirler Alınıyor

IHA
08 Ekim 2015 - 12:45Son Güncelleme : 08 Ekim 2015 - 12:46

MALATYA GENELİ ZEMİN UYGUNLUK HARİTASI ÇIKARTILIYOR

IHA

Malatya Büyükşehir Belediyesi, olası bir deprem durumunda can ve mal kayıplarını en aza indirebilmek için çalışmalar yapıldı.
1.derece deprem bölgesinde yer alan Malatya’da, binaların sağlam zeminlere yaptırılarak, olası bir deprem felaketinde can ve mal kaybının önüne geçilmesi için Malatya genelinde çalışmalar başlatıldı. Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından Malatya genelinde sürdürülen 1/25.000 ve 1/50.000 ölçekli harita çalışmaları ile ilçeler bazında sürdürülen 1/5000 ölçekli harita çalışmaları yapılıyor. Sağlam zeminlere güvenli yapıların inşası için de yine Malatya genelinde Jeolojik ve Jeoteknik çalışmalar yürütülüyor. Battalgazi ve Yeşilyurt ilçeleri ile Arguvan ve Darende ilçelerinde de yürütülen çalışmalar kapsamında şimdi ise Kale ilçesinin zemin durumunu ortaya çıkarılıyor. Kale ilçesinde sürdürülen çalışmalarda 23 adet sondaj, mikrotremör ve sismik etütler yaptırıldı. Öte yandan kazı çalışmaları, diğer ilçelerde de önceden belirlenen program doğrultusunda devam ediyor.
ZEMİN UYGUNLUK HARİTASI VE PLAN REVİZYONU YAPILACAK
Yapılan etütler sonucunda elde edilen numunelerden laboratuar ortamında zemin hakkında bilgiler elde edilirken, bu bilgiler ışığında zemin uygunluk harita çalışmaları yapılacak. Hazırlanan zemin uygunluk haritaları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü’ne onaylatıldıktan sonra uygulamaya konulacak.
Büyükşehir Belediyesi, jeolojik etüt raporlarından sonra, Kale İlçesi’nin plan revizyonunun da yapılacağı belirtildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Malatya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Malatya ilinden Malatya’da Olası Depremlere Karşı Tedbirler Alınıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Ekim 2015 tarihinde saat 12 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Malatya’da Olası Depremlere Karşı Tedbirler Alınıyor haberi güncellenecektir.

  MALATYA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   03:53
  • Guneş
   05:39
  • Öğle
   12:41
  • İkindi
   16:25
  • Akşam
   19:21
  • Yatsı
   20:53
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı