MALATYA HABERLERİ

Malatya’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları

IHA
29.10.2015 - 15:03Son Güncelleme :

CHP İL BAŞKANI KİRAZ, ÇELENK SUNUMU SONRASI AÇIKLAMA YAPTI

IHA

Cumhuriyet’in kuruluşunun 92.yılı dönümü nedeniyle CHP Malatya İl Teşkilatı ve Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Atatürk Anıtı önünde CHP İl teşkilatı tarafından çelenk sunma programı düzenlendi. CHP adına İl Başkanı Enver Kiraz Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu gerçekleştirdi. Atatürkçü Düşünce Derneği Malatya Şubesi tarafından da çelenk sunumu gerçekleştirildikten sonra saygı duruşu ve arkasından İstiklal Marşı okundu. Burada bir konuşma yapan CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, “Bugünlerimizi bize armağan eden Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna gelerek onun yolundan ilke ve devrimlerinden asla dönmeyeceğimizi sözünü bir kez daha veriyoruz” ifadelerini kullandı. Cumhuriyete ve Cumhuriyet Halk Partisi’ne sahip çıkmaya devam edeceklerini ifade eden Kiraz, Cumhuriyet’in kendileri için sadece bir yönetim şekli değil aynı zamanda bir yaşam biçimi olduğunu dile getirdi. 19 Mayıs 1919 tarihinden itibaren yüz binlerce şehidin kanı ile Cumhuriyet’in kurulduğunu kaydeden Kiraz, “Bugün hale verdiğimiz bu mücadele Cumhuriyet’e ve onun değerlerine sahip çıkma mücadelesidir” diye konuştu.
Bugünde Cumhuriyet’in kurulduğu yıllardaki gibi ülkenin barışa ve kardeşliğe ihtiyacının bulunduğunu söyleyen İl Başkanı Kiraz, “O gün Mustafa Kemal’in önderliğinde bağımsızlık savaşını kazanıp Cumhuriyeti kurup devrimleri gerçekleştiren bir ülkenin evlatları olarak bugünde bir araya gelerek partimizin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu liderliğinde barışı,dostluğu, kardeşliği ve özgürlüğü bu topraklara yeşertmeye kararlıyız” şeklinde konuştu.
Kiraz, 1 Kasım seçimleri öncesinde kutlanan Cumhuriyet Bayramı’nın, ülkenin geleceği açısında daha büyük anlamlar ifade ettiğini söyledi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ise Cumhuriyetin bir başkaldırışın adı olduğunu ifade etti. Ağbaba, “Cumhuriyet emperyalizme teslim olmamanın adıdır. Cumhuriyet sadece Türkiye’deki insanlar için değil Hindistan’dan Cezayir’e, Avrupa’sından Afrika’sına kadar herkese umut olmuş herkese mücadele ruhunu aşılamış bir rejimin adıdır” diye konuştu.
Dünyada eşi benzeri bulunmayan bir devrim ile kurulduğunu kaydeden Ağbaba, Cumhuriyet’in her geçen gün değerinin bir kez daha anlaşılması gerektiğini ifade etti. Ağbaba, “Hangi siyasi partiye oy verirse versin, vicdan sahibi herkesin Cumhuriyet’e sahip çıkması gerekiyor” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Malatya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Malatya ilinden Malatya’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ekim 2015 tarihinde saat 15 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Malatya’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı