MALATYA HABERLERİ

Malatya’da 29 Ekim Coşkuyla Kutlandı

IHA
29.10.2015 - 16:25Son Güncelleme :

29 EKİM VALİLİK BAYRAMLAŞMA

IHA

Cumhuriyet’in kuruluşunun 92’inci Kuruluş Yıl dönümü Malatya’da da büyük bir coşku ile kutlandı.
Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında ilk olarak Malatya Valisi Süleyman Kamçı, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Avni Angun ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ile birlikte Valilik makamında tebrikleri kabul etti. Tebriklerin kabul edilmesinin ardından kutlamalar resmi geçit töreni ile devam etti. İnönü Caddesi Abdullah Gül Parkı önünde düzenlenen törene Vali Süleyman Kamçı, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Avni Avgun Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşu yöneticileri ile vatandaşlar katıldı. Protokolün törene katılanların bayramını tebrik etmesiyle başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. Törende bir konuşma yapan Vali Süleyman Kamçı, “Malazgirt’te at koşturan, gemileri karada yürüten, Altaylar’dan Tuna’ya üç kıta da destan yazan adalet timsali bir millet olarak, yıllar önce sabrımızı, gücümüzü, azmimizi gösterdiğimiz yedi düvele bugün birliğimizi, dirliğimizi, sarsılmaz irademizi göstermemize vesile olan Cumhuriyet Bayramımızın sevinç ve heyecanını yaşamaktayız. Hepimize kutlu olsun" diye konuştu.
Vali Kamçı, "Yakın tarihte cereyan eden gelişmeler açık bir şekilde göstermiştir ki, Türk milletinin bekasının ve milletler camiası içinde hak ettiği yeri almasının yegâne yolu, kanla irfanla kurulan Cumhuriyet’ten geçmektedir. Çünkü Cumhuriyet’e giden yolda kana belenen Yemen’den, Allahuekber Dağları’nda buz kesen Mehmetçiğin son nefesinden, Türk’ün Son Umudunu taşıyan Bandırma Vapuru’na çırpınarak yüz süren Karadeniz’den, ilk hedef Akdeniz’e doğru “Allah Allah” nidalarıyla şahlanan bir kutlu nesilden silinmez izler vardır.Her karış toprağı şehitlerimizin kanıyla sulanmış bu kutsal vatanın ebedi Türk yurdu olmasını ve bu bölgede güçlü bir Türkiye’nin mevcudiyetini istemeyen düşmanlarımız daima var olmuştur. Bu düşmanların yerli işbirlikçileri ve destekçileri de hiç şüphesiz her zaman bulunmuştur. Bu düşmanlar tarihin her döneminde sinsice fırsat kollamışlar, kendilerince şartların uygun olduğunu gördükleri vakit, ülkemizin bölünmez bütünlüğüne ve milli birliğimize gizli veya açıkça saldırmaktan kaçınmamışlardır. Bu durum Cumhuriyet döneminde de bugün de kat’iyen değişmemiştir. Üstelik bugün tehdit ve saldırıların niteliği daha hain, daha alçakça bir mahiyet kazanmıştır. Kirli ve kanlı senaryoların figüranlığını yapanlar, aslında kime hizmet ettiklerini, kimin piyonu olduklarını bilmeden kendi güvenliklerinin de bekçiliğini yapan emniyet ve güvenlik güçlerimize, masum vatandaşlarımıza saldırmaktadır. Fakat iç ve dış düşmanlarımız şunu asla unutmamalıdır ki; bu millet, dünyanın en onurlu ve vatan sevgisi en yüksek milletidir. Dün Malazgirt’te, Çanakkale’de, Sakarya’da bütün unsurlarıyla bir bütün olarak düşmanlarını yok eden Türk Milleti, bugün de birliğine, bütünlüğüne ve bağımsızlığına yönelik her türlü saldırıyı yok etmeye muktedirdir. Bu hainlerin de, dünkü hainler gibi akıttıkları kanda boğulacağından ve tarihin karanlıklarına gömüleceğinden hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır" diye konuştu. Vali Kamçı’nın konuşmasının ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu. Muharip Gazi Bayram Akdemir tarafından temsili olarak Türk Bayrağı bir öğrenciye teslim edilirken törende son olarak resmi geçiş töreni düzenlendi. Askeri birliklerin geçişi sırasında vatandaşlar ellerindeki Türk Bayrakları ile coşkuya ortak olurken Kara Hava Alayı’na bağlı helikopterler de tören alanının üzerinden gösteri uçuşu gerçekleştirdi.
Polis ekipleri de tören boyunca üst düzey güvenlik önlemi aldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Malatya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Malatya ilinden Malatya’da 29 Ekim Coşkuyla Kutlandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ekim 2015 tarihinde saat 16 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Malatya’da 29 Ekim Coşkuyla Kutlandı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı