Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Malatya Çocuk Yuvası en son 5 sene evvel denetlendi'

  ANKA
  28 Ekim 2005 - 14:45Son Güncelleme : 28 Ekim 2005 - 14:45

  Malatya’ya giden CHP heyetinde yer alan İzmir Milletvekili Erdal Karademir, bu çocuk yuvasının en son 2 Mayıs 2000’te yani beş yıl önce denetlendiğini tespit ettiklerini açıkladı. Karademir, "Denetimi eksik bırakılan bir kurumda bu olayların yaşanması normaldir" dedi.

  CHP’nin SHÇEK’e bağlı Malatya Çocuk Yuvası’nda inceleme yapmak için oluşturduğu Malatya Milletvekilleri Muharrem Kılıç, Mevlüt Aslanoğlu, İzmir milletvekili Erdal Karademir ve Aydın Milletvekili Özlem Çerçioğlu parlamentoda bir basın toplantısı düzenleyerek, bu konuda bilgi verdiler. CHP milletvekilleri bu olayda asıl sorumlunun Devlet Bakanı Nimet Çubukçu olduğunu belirterek, olay sonrası Londra seyahatini sürdürmesine de tepki gösterdiler.

  AVRUPA’DAN ŞİKAYET GELDİ

  Muharrem Kılıç, Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan kendilerini bir çok kişinin arayarak, bu olaya tepki gösterdiklerini söyledi. Kılıç, bu yuvadaki çocuklarla görüştüklerini ve bu çocukların yüzlerinde yara ve ezikler gördüklerini bildirdi.

  Kılıç, çocukların AKP’nin kadrolaşması nedeniyle eski bakıcı annelerin işlerine son verilerek, çoğu temizlikçi olarak işe alınan kadınlara teslim edildiğini anlatarak, bu kadınların hala yaptıklarının bilincinde olmadıklarını bildirdi. Kılıç, "Biz bunlardan ikisiyle konuştu. ’Ne var bunda. Biz bunları eğitmeye çalışıyoruz. Biz kendi çocuklarımızı da dövüyoruz’ diyorlar. O bakıcı annelerin çocuklarını da korumaya almak lazım" dedi.

  Özlem Çerçioğlu, kendilerinin daha önce Anadolu’daki bir çok çocuk yuvası ve yetiştirme yurduna gittiklerini, orada daha vahim olaylar yaşandığını, bunu bakana bildirdiklerini ancak bakan Çubukçu’nun SHÇEK’in Anadolu’daki kurumlarının Ankara’dakilerden daha iyi durumda olduğunu bildirdiğini anlattı. Çerçioğlu, bu nedenle bu olayda birinci sorumlunun Bakan Çubukçu olduğunu kaydetti.

  Erdal Karademir ise, Malatya Çocuk Yuvası’nın en son 2 Mayıs 2005’te yani beş yıl önce denetlendiğini tespit ettiklerini açıkladı. Karademir, "Denetimi eksik bırakılan bir kurumda bu olayların yaşanması normaldir" dedi.

  Bu tür oluyların önlenmesi için SHÇEK’in özerk olması gerektiğini görüşünü savunan Karademir, siyasi erk bu kurumdan elini çekerse bu tür olayların yaşanmayacağını kaydetti. Karademir, bu çocuk yuvasında çalışan 40 kişiden sadece birinin sosyal hizmet uzmanı olduğunu belirtti. Karademir, yuvada kalan çocuklar için küçük ölçekte çocuk köyleri kurulmasının bu çocuklar üzerinde olumlu etki yaratacağı görüşünü de savundu.

  Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu ise, bir gazetecinin sorunu yanıtlarken, kendisinin Malatya’daki bu çocuk yuvaları ile huzurevlerini haberli habersiz hep ziyaret ettiğini ancak bu tür bir olaya daha önce rastlamadığını belirtti.

  Aslanoğlu, bu yuvalara televizyondan halıya, çamaşır makinasından bulaşık makinasına kadar bir çok eksiğin tamamlanması için İstanbul’daki hayırseverlerden destek aldığını, bu olaydan sonra hiçbir hayırseverin yuvalara destek vermeyeceğini, bunun için de üzgün olduğunu ifade etti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı