Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mal varlığının kaynağı sorulamıyor

  Emine İnce
  17.07.2007 - 11:08 | Son Güncelleme:

  Yürürlükten kaldırılan iki kanun maddesi siyasetçilerin ve işadamlarının ailelerinin yüklü miktardaki paranın kaynağının sorulmasını imkansız kılıyor

  Şükrü Kızılot'un çok tartışılacak "Babalar ve çocukları yazısı için tıklayın

  Vergi Usul Kanunu ile Gelir Vergisi Kanunu'ndan 2003 yılında çıkarılan iki madde, siyasetçiler ve işadamlarının ailelerinin yaptığı milyon dolarlık yatırımlarla, bankadaki yüklü miktardaki paranın kaynağının sorulmasının önünü kesiyor.

  Hürriyet Gazetesi Yazarı Şükrü Kızılot'un "Babalar ve Çocukları" isimli yazısında işaret ettiği kanundan çıkarılan iki madde, gündemdeki mal varlığı tartışmalarını alevlendirecek.

  İngiltere, Fransa gibi bir çok gelişmiş ülkede paranın kaynağının sorgulanması kanunlarla sağlanırken, Türkiye'de ise sorgulama kanunla imkansız hale getirildi.

  Kanun değişikliği AKP hükümetinin ilk icraatlarından biri olarak 9 Oacak 2003'de yürürlüğe sokuldu.

  Türkiye'de politikacıların 18 ya da eğitimi devam 25 yaşına kadar olan çocuklarının ve eşinin servetini, kendi mal bildiriminde gösterdiğine işaret eden Kızılot, henüz 30 yaşına gelmemiş bir gencin 15-20 milyar doları bulan servetin sahibi olduğunu ancak vergi mükellefi olmayan bu çocuklara kanunen servetinin kaynağının sorulamadığını dile getirdi.

  Bu durumun, bakanların oğullarının çok tartışılan milyon dolarlık gemi ya da üretim tesisleri gibi yatırımları hangi parayla yaptıklarını ve bu paranın vergisinin ödenip ödenmediğinin sorgulanmasını imkansız hale getirdiğini belirten Kızılot, "Tüm bunlar son dönemde Türkiye'deki hızlı yatırım artışını da çok net açıklıyor aslında. Karapara aklamak isteyen, parasının kaynağını saklamak isteyen herkes Türkiye'de. Çünkü ülkemizdeki hiçbir yatırımın kaynağı sorulmuyor" dedi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı