Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mal varlığı kavgası yargıda

  ANKARA
  08.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme: 08.05.2010 - 01:02

  CHP ile iktidar arasındaki Başbakan Tayyip Erdoğan’ın mal varlığına ilişkin Meclis’te başlayan kavga, yargıya taşındı.

  Erdoğan’ın talimatı üzerine avukatları, CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici ile Sinop Milletvekili Engin Altay aleyhine 50’şer bin liralık manevi tazminat davası açtı. Dava dilekçesinde, iki milletvekilinin, Erdoğan’ın kişilik haklarına saldırıda bulunduğu iddiası yer aldı. Dilekçede, “Ekici ve Altay’ın, 5 Mayıs’ta TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeler esnasında, önerge içeriği ile tamamen ilgisiz bir şekilde, Erdoğan’ın şahsiyet haklarına tecavüz kastıyla tamamen gerçek dışı ithamlarda, fevkalade ağır, katlanılması ve tahammülü mümkün olmayan hakaretlerde bulundukları” öne sürüldü.
  Vekiller ne demişlerdi
  Ekici, Meclis’teki konuşmasında, “Erdoğan, 8 yıl içinde 2 milyar doların üzerinde bir servete erişerek, dünyada 10 zengin lider arasına girmiştir” demişti. Altay ise “Şimdi, bir tarafta Sümerbank’ın Nazilli Basma Fabrikasında, Başbakanlığı döneminde sadece 25 kuruşluk bir usulsüzlük yapıldığı tespit olundu diye Atatürk’e istifasını sunan bir Başbakanımız var, bir tarafta da The Economist’e göre, dünyanın 8’inci zengin Başbakanı var. 7 yılda dünyanın 8’inci zengin Başbakanı olan birisi, o Başbakanı eleştiremez” ifadelerini kullanmıştı.
  Dava dilekçesinde, iki vekilin iddialarını dayandırdığı The Ekonomist Dergisi’nin Türkiye Temsilcisi Amberin Zaman’ın da “Derginin, herhangi bir zamanda Erdoğan’ın, dünyanın en zengin liderleri arasında yer aldığına ilişkin bir yayın yapmadığını” ifade ettiği anımsatıldı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı