Makro ekonomide ‘sebep-sonuç’ aradılar, Nobel’i paylaştılar

Hürriyet Haber
11.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

2011 Nobel Ekonomi Ödülü, ekonomi ile faiz oranı ve hükümet harcamaları gibi politika araçları arasındaki sebep ve sonuç ilişkilerini aydınlatan çalışmaları nedeniyle ABD’li bilim adamları Thomas Sargent ve Christopher Sims’e verildi.

İsveç Bilimler Akademisi’nden dün yapılan açıklamada iki ekonomistin, ödülü “Makro ekonomi alanındaki sebep-sonuç ilişkilerine dair çalışmaları”yla kazandıkları belirtildi. İkisi de 68 yaşında olan bilim adamlarından Sargent, New York Üniversitesi’nde profesörlük yapıyor, Sims ise Princeton Üniversitesi’nde. İkili, ekonomik politikaların, enflasyon, milli gelir, istihdam ve yatırımlara olan etkisi üzerinde yürüttükleri çalışmalarla tanınıyorlar.
Krizde faydalı oldu
İki ekonomistin çalışmaları, “Geçmişte yapılan bir politika değişikliğinin ekonomiyi etkileyip etkilemediği veya politika yapıcıların daha sonra olmasını umdukları olaylar için mi yapıldığı” sorusunu istatistiki analizlerle çözmeye dayanıyor. İki bilim adamı, çalışmalarını bağımsız olarak 1970 ve 1980’lerde yürüttüler, ancak merkez bankaları ve hükümetlerin ekonomilerini yeni bir resesyondan kurtarmaya çalıştığı günümüzde oldukça değer taşıyor.
Makroekonomide gerekli
İsveç Bilimler Akademisi, ödülü kazanan bilim adamlarının, faiz oranlarında veya vergi indirimlerinde geçici bir artışın ekonomik büyüme ve enflasyonu nasıl etkilediğine dair soruları yanıtlamaya yönelik yöntemler geliştirdiğini belirterek, “Bugün Sargent ve Sims’in geliştirdiği yöntemler makroekonomik analiz için gerekli araçlar” dedi.

Sims: Nobel’i kazandığım telefonuyla uykudan uyandım

CHRISTOPHER Sims, Stockholm’da telefonla bağlandığı bir basın toplantısında, ödül komitesinden telefon geldiğinde uyuduğunu söyleyerek, kazanmayı beklemediğini dile getirdi. Sims, “Aslında, ilk önce iki kere telefon geldi ancak karım telefonda ‘konuş’ düğmesini bulamadığı için tekrar uykuya daldık” dedi. 1.5 milyon dolardan kendine düşen payı nasıl harcayacağına yönelik ise Sims, “Bir süre nakit olarak tutacağım” diye konuştu.

Sargent: Kutlama sayılır mı bilmem, derse devam ettim

THO-MAS Sargent ödülün sürpriz olduğunu belirterek, nasıl kutlayacağına daha karar vermediğini açıkladı. Ders vermeye devam edeceğini ifade eden Sargent, “Bugün iki dersim var. Bunun bir kutlama olup olmadığından pek emin değilim” diye espri yaptı. Sargent, “Çalışmaya ve yaptığım işi yapmaya devam edeceğim” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı