ANKARA HABERLERİ

Maket anneyle doğum dersleri

AA
26.03.2017 - 15:05Son Güncelleme :

Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi, ebe, hemşire, asistan ve uzman hekimlere yönelik ‘Senaryolar Eşliğinde Güncel Obstetrik Kursu’na ev sahipliği yaptı.

AA

Asistan hekim ve ebelerin bulunduğu eğitim kursunda normal doğum uygulamaları, maket anne adayının kullanıldığı çeşitli senaryolar üzerinden gerçekleştirilerek, teorik ve pratik bilgiler canlı yayınla paylaşıldı. Sağlık Bakanlığı Ankara 2. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Sağlık Bilimleri Üniversitesi Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi’nde ebe, hemşire, asistan ve uzman hekimlere yönelik "Senaryolar Eşliğinde Güncel Obstetrik Kursu" düzenlendi. Gereksiz sezaryen uygulamalarının azaltılması, normal doğumun teşvik edilmesi ve uygulama esaslarının ele alındığı kursta uzmanlar, normal doğum, sezaryen oranlarını düşürme stratejileri, kanıta dayalı tıp perspektifinde doğum eylemindeki müdahalelerin sürece etkisi, doğumu kolaylaştıran yeni uygulamalar konularında bilgi verdi. Bilimsel eğitimlerin ardından, asistan hekim, ebe ve hemşirelerin rol aldığı yedi farklı senaryo canlandırıldı. Doğumu yaklaşan maket bir anne adayının şikayetlerinin dinlendiği ve doğumunun planlandığı senaryoda, ebe tarafından nefes alıp verme egzersizinin gösterildiği anneye yönelik masaj uygulamaları da anlatıldı. Maket anne adayının doğum sırasındaki duygularının ve beklentilerinin de seslendirildiği senaryoda normal doğum sağlık bir şekilde sonuçlandırıldı.

MECBUR KALINDIĞINDA TERCİH EDİLMELİ

Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Yöneticisi ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Özlem Moraloğlu Tekin, ilki Ankara Zekai Tahir Burak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde düzenlenen kursun bu yıl ikincisini hayata geçirdiklerini söyledi. Doğum hekimliğinin bir sanat olduğu değerlendirmesinde bulunan Tekin, bunun da usta-çıraklık ilişkisiyle icra edildiğini belirtti. Tekin, son yıllarda hem Türkiye'de hem de diğer ülkelerde sezaryen oranlarının arttığını vurgulayarak, sezaryenin bir doğum yöntemi değil, mecbur kalınan durumlarda yapılması gereken bir ameliyat olduğuna dikkat çekti. Sezaryen oranlarını azaltmak için normal doğum konusundaki pratik eğitimin artırılması gerektiğini ifade eden Tekin, "Sezaryen oranlarının artması, normal doğum pratiğinin unutulmasına sebep olmuş bir sorundur. Türkiye'nin her yerinden gelemeyecek arkadaşlarımız için kursumuzu canlı yayında online olarak paylaşıyoruz. Bunun için web sitesi oluşturduk. İsteyenler, "www.simulasyonladogum.com" adresinden izleyebilir” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Maket anneyle doğum dersleri hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Mart 2017 tarihinde saat 15 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Maket anneyle doğum dersleri haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı