Dünya Haberleri

  Makedonya erken seçime gidiyor

  AA
  15.04.2016 - 13:10 | Son Güncelleme:

  Son günlerde protestolarla gündeme gelen Makedonya'da Meclis Başkanı Veljanovski, erken genel seçimin 5 Haziran'da yapılmasını öngören kararnameyi imzaladı.

  Makedonya Meclis Başkanı Trajko Veljanovski, ülkedeki erken seçimin 5 Haziran'da gerçekleştirilmesini öngören kararnameyi imzaladı. Meclisten yapılan yazılı açıklamada, Veljanovski'nin anayasal ve hukuki yükümlülükleri çerçevesinde, Makedonya Meclisi'nin feshedilmesi kararına uyarak erken genel seçimin 5 Haziran'da düzenlenmesini öngören kararnameyi imzaladığı belirtildi. Açıklamada, imzalanan kararnamenin, Devlet Seçim Komisyonu ile Adalet ve Dışişleri bakanlıklarına gönderildiği kaydedildi.

  Veljanovski'nin sürece dahil olacak tüm kurumların seçimin sakin ve demokratik bir ortamda düzenlenmesi için katkıda bulunacağına inandığını ifade ettiği açıklamada, Meclis Başkanı'nın tüm seçmenlere 5 Haziran'da sandığa gitme çağrısında bulunduğu kaydedildi.
  Makedonya'daki siyasi krizin çözümü için AB arabuluculuğunda yapılan görüşmeler neticesinde 24 Nisan'da yapılması kararlaştırılan erken genel seçim, şubattaki görüşmelerin ardından hazirana ertelenmişti.

  Etiketler: erken seçim
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı