Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Makarnacının büyük hayali

  Hürriyet Haber
  02.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 02.07.1999 - 00:01

  İtalya Apo'nun iadesini isteyecek

  İtalyan Parlamentosu, önümüzdeki salı günü olağanüstü toplanarak, Apo'nun ölüm cezasına çarptırılmasından sonraki gelişmeleri değerlendirecek ve nasıl bir kurtarma operasyonu yapılması konusunda karar alacak. İtalya Başbakanı Massimo D'Alema başta, hükümette yer alan sol partilerin Apo'nun idam kararı ile ilgili yüksek sesli protestolarına yanıt vermek üzere 6 Temmuz'daki oturumda konunun gündeme getirileceğini ve bütün soruları yanıtlayacağını bildirdi.

  D'Alema, Apo konusunda hangi önlemlerin alınmasının düşünüldüğünü ve İtalya'nın genel tavrının nasıl olacağını anlatacağını belirtti. İktidar ortağı Yeni Komünist Parti'den bazı milletvekillerinin, ‘‘Neden Apo tam da Roma'ya getirilmişken ve uluslararası platformda siyasi tanıtımı yapılabilecekken sınır dışı edilme kararı verildi?’’ şeklindeki sorularını yanıtlayacak olan D'Alema Türkiye'ye karşı ne tür bir tavır takınılacağını da belirleyecek.

  Toplantıdan önce Apo olayıyla ilgili olarak Türkiye'nin yanında yer alan muhalefetteki merkez sağ partileri, D'Alema'ya Apo'nun niçin İtalya'dan gönderildiğini, hangi koşullarda yakalandığını ve bu işte gizli servislerin rolü hakkında soru soracaklar. D'Alema'nın Apo sorularını yanıtlayacağı oturumun yapılması geçtiğimiz salı günü Meclis'te yapılan oylama sonucu onaylanmış, Yeni Komünist Partisi oylamada tarafsız kalarak oturum değil, Apo için siyasi sığınma hakkı verilmesinin otomatik olarak Roma 2. İstinaf Mahkemesi tarafından verilmesi yolunda bir öneri getirmişti.

  Önümüzdeki salı günü yapılacak parlamentonun Apo oturumunda Türkiye ile ilişkilerin askıya alınmasını ve Avrupa Konseyi'nden ihraç edilmesini isteyen birçok milletvekili tarafından imzalanan belge ve bir mektup D'Alema'ya verilecek.

  Roma İkinci İstinaf Mahkemesi 7 Temmuz'da Apo'nun iki İtalyan avukatı aracılığıyla istediği siyasi sığınma istemini görüşüp karara bağlayacak. Eğer siyasi sığınma hakkı tanınırsa, İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurularak, Apo'nun Türkiye'den İtalya'ya iadesi talep edilecek. Brezilya'da bulunan D'Alema ise dün Apo ile ilgili son gelişmeler hakkındaki soruları yanıtlarken Apo'nun Şam'dan uzaklaştırılmasından sonra yaşananları ve Kenya'da yakalanıp yargılanması ile ilgili bilgiler verdi.

  Bu arada bugüne kadar konu hakkında yorum yapmayan San Marino Cumhuriyeti de görüş belirterek, Dışişleri Bakanı Gabrielle Gatti aracılığıyla Avrupa Konseyi'ne başvurarak, Apo'nun asılmaması için Türkiye'ye baskı yapılmasını talep eden resmi bir yazıyı Strasbourg'a gönderdi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı