ANKARA HABERLERİ

Makarna dağıtma yerli malını seç

Hande BAŞPINAR
22.04.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Belediye başkanlarına "Yerli malı alın" çağrısında bulunan OSTİM Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Adnan Keskin, "Belediye başkanlarının Ankaralı işletmelerin ürün ve hizmetlerini tercih etmeleri, krizin negatif etkilerini biraz olsun azaltacaktır" dedi.

Hande BAŞPINAR

OSTİM Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Adnan Keskin, Ostim’de binlerce işçinin işsiz kaldığını, atölyelere haciz gelmeye başladığını belirterek, "Bu zorlu dönemde ortak dayanışma içerisinde olmalıyız. Yeni seçilen belediye başkanlarının Ankaralı işletmelerin ürün ve hizmetlerini tercih etmeleri, krizin negatif etkilerini biraz olsun azaltacaktır" dedi.

Belediye başkanlarına "Yerli malı alın" çağrısında bulunan Keskin, "Makarna dağıtma yerli malını seç" başlığıyla yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de derin bir krizin yaşandığı, oldukça sancılı geçen bu dönemde yeni seçilen başkanların omuzundaki yük daha da ağır olacaktır. Planlı ve çevreye uyumlu bir sanayileşme, organize sanayi bölgelerinin sorunlarının çözümü, yatırımların arttırılması, Ankara’nın girişimciler tarafından cazibe merkezi olarak görülmesi gibi konular doğrudan belediyelerin görev ve sorumlulukları içindedir. Bu konular, kentteki işsizlik ve yoksulluğun azaltılması, üretimin arttırılması, dolayısıyla huzurlu ve refah içindeki bir kent yaşamıyla doğrudan bağlantılıdır. Ekonominin tüm göstergeleri alarm vermektedir. Büyüme rakamları 2001 yılının seviyesine kadar gerilemiş, ihracat azalmıştır. Ülke geneline ait bu olumsuz veriler Ankara’ya ve Ostim’e de yansımıştır. Bölgemizde işletmelere haciz geliyor, atölyeler kapanıyor, işçiler çıkarılıyor. İşletmelerin küçülmesinden dolayı binlerce işçi işsiz kaldı. Sadece Ankara’da geçen yıl 5 bin 353 işletme kapısına kilit vurdu. Bu yılın ilk iki ayında da 283 ticari işletme faaliyetlerine son verdi.

Ümitsizliğe kapılmayın

Şartların bu kadar olumsuz olduğu bir dönemde yine de umutsuzluğa kapılmamak gerektiğine inanıyor ve hala yapacağımız çok şey bulunduğunu düşünüyoruz. Krize karşı ortak dayanışma bir zorunluluktur. Üretimin, istihdamın arttırılması, iç talebin canlandırılması bakımından yeni seçilen belediye başkanlarına yerli malı kullanmaları çağrısında bulunuyoruz. Kriz dönemlerinde yerli malı kullanmak üretim ve istihdamın garantisidir. Yerli malı tercih edilmesi halinde hem yan sanayinin önü açılacaktır, hem de bunun zincirleme etkisi Ankara ve ülke ekonomisi üzerinde olumlu etkiler bırakacaktır. İstihdamdaki daralma da böylece gerileyecektir. Belediye başkanlarımızın yeni dönemde mal ve hizmet alımlarında tercihlerini yerli firmalardan lehinde kullanmalarını bekliyor ve bu konuda işbirliğine hazır olduğumuzun bilinmesini istiyoruz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Makarna dağıtma yerli malını seç haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı