Gündem Haberleri

  Makam odası kavgası

  Hürriyet Haber
  05.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul Üniversitesi'nin karışmasının temelinde, meğer ‘‘oda kavgası’’ varmış. Rektör Yardımcıları'na makam odası yapılmak üzere İktisat Fakültesi'nin kullanımındaki odalara el konulmak istenince, ortalık karıştı. Bir grup Dekan, Rektör Alemdaroğlu'na destek vererek, karşı çıkanları da ‘‘tembellik’’le suçladı.

  İSTANBUL Üniversitesi'ndeki kavga, şiddetlenerek sürüyor. Geçen zaman ortamı sakinleştireceğine, cepheleşmeyi büyütüyor. Hafta içinde Hürriyet'i ziyaret ederek, Yazıişleri Müdürümüz Aydın Candabak'la görüşen bir grup dekan, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'na destek verdi. Dekanlar, Prof. Alemdaroğlu'nun rektörlüğüyle birlikte üniversitede büyük bir değişim yaşandığını, üniversiteye ‘‘ara sıra uğrayan’’ bazı öğretim üyelerinin bu tempoya ayak uyduramadığı için reformlara karşı çıktığını ileri sürdüler. Dekanlar, kavganın İktisat Fakültesi'nin kullanımındaki üç odanın Rektör Yardımcıları'na tahsis edilmek istenmesiyle başladığını da itiraf ettiler.

  İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Faruk Erzengin, Fen Fakültesi Dekanı Dinçer Güven, Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Mustafa Karabatak, Hasan Áli Yücel Eğitim Fakültesi Dekanı Yusuf Avcı, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Altan Özerkan, Orman Fakültesi Dekanı Bülent Seçkin, Eczacılık Fakültesi Dekanı Hakan Berkkan ve İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Suat Gezgin, özetle şu görüşleri dile getirdiler:

  RAHATLARI BOZULDU Üniversiteye ara sıra uğrayan, dışarda yönetim kurulu üyesi, danışman olarak çalışanların rahatı bozuldu. Yeni yönetmelik daha çok üniversitede bulunmayı gerektiriyor. Mesela hocaya 10 gün içinde sınav sonucunu idareye bildirme zorunluğu getiriyor. Yönetmelik değişikliği, dünya üniversiteleri ile entegrasyonu sağlamayı amaçlıyor. Seçimlik dersler kümesi yapıldı. Kredili, yarı yıl sistemi getirildi.

  ODA MESELESİ Rektör Yardımcıları bir salonda oturuyor. Hepimiz yaşadık. Birini ziyarete gidiyorsunuz, hepsine uğramak zorunda kalıyorsunuz. Özel bir sorun aktaracaksınız, olmuyor. Bunun için, Rektörlüğün bulunduğu katta, İktisat'ın üç odası alınarak, Rektör Yardımcıları'na verilmek istendi. Kıyamet koptu. Zaten eskiden ana binanın giriş katı olduğu gibi Adli Tıp'tı, yani Tıp Fakültesi'nin kullanımındaydı. Binayı Hukuk ve İktisat sonradan sahiplendi.

  25 BİN BURS Eski Rektör döneminde üniversite dökülüyordu. Kemal Alemdaroğlu Rektör seçildikten sonra toparlamaya başladı. Bütün fakülteler internete bağlandı. İnternet Cafe'ler kuruldu, öğrenciler yararlanıyor.

  Öğrenci konseyleri oluşturuldu, yönetimde söz sahibi oldular.

  İstanbul Üniversitesi 25 bin öğrenciye burs veriyor. 75 bin öğrencimiz olduğuna göre üç öğrenciden biri burs alıyor. Burslar aylık 25,30 veya 50 milyon lira.

  ARAŞTIRMA FONU Araştırma Fonu ile öğrenci ve öğretim elemanlarına imkanlar sağlanıyor. araç-gereç için 2 milyar, tüm proje için 4 milyarlık yardım yapılıyor.

  Öğretim üyesinin yurt dışında bildiri sunması teşvik ediliyor, maddi destek veriliyor.

  Araştırma görevlisi ve yüksek lisans öğrencisine 900 milyon liralık proje kaynağı sağlanıyor.

  Öğrenci kulüpleri kuruldu. Tezler için 300 milyonluk malzeme katkısı sağlanıyor.

  Uluslararası öğrenci kongreleri düzenleniyor. Avcılar kampusünde 1 kız, 2 erkek öğrenci yurdunu kısa sürede inşa ettik.

  Siyasal Dekanı: Sıkıldım

  SİYASAL Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feryal Orhon Basık, makamında düzenlediği basın toplantısında, ‘‘Ben artık bunaldım. Sıkıldım. Gündemde sürekli üniversitemiz var. Yeniden yapılanma içinde bir takım tepkiler olabilir. Üniversite sınav sonuçlarının da açıklanacağı bu dönemde artık bunlara bir son vermek gerekir’’ dedi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı