DİYARBAKIR HABERLERİ

Makam Dağı Restore Ediliyor

IHA
10.09.2015 - 12:16Son Güncelleme :

DİYARBAKIR'IN ERGANİ İLÇESİNDE BULUNAN MAKAM DAĞI'NDA KAPSAMLI BİR RESTORASYON ÇALIŞMASI BAŞLATILDI.

IHA

İnanç turizminde Diyarbakır’ın Ergani ilçesinin en önemli merkezlerinden olan ve Zülküf Peygamber’in türbesinin bulunduğu Makam Dağı’nda, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce restorasyon çalışması başlatıldı.
Ergani İlçe Kaymakamı Eşref Yonsuz ve Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Burada konuşan Evsen, ilk defa bu kadar kapsamlı bir restorasyon çalışması başlattıklarını belirterek, “Geçen yıl kuruldan geçen restorasyon projesi, çalışma süresi içerisinde defalarca revize edilerek devam etmektedir. Bizleri burada sınırlayan konu, burasının birinci derecede sit alanı olmasıdır. Bu nedenle istediğimiz anlamda projeyi hayata geçirme şansımız pek fazla yok. Ancak Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun aldığı kararlar çerçevesinde çalışma yürütülebiliyor” dedi.
“MAKAM DAĞI HAK ETTİĞİ DEĞERİ BULACAK”
İlçe Kaymakamı Eşref Yonsuz de Makam Dağı’nda çok kapsamlı bir proje yürütüleceğini anlatarak, “Vakıflar Bölge Müdürlüğümüzle proje aşamasında diyaloga geçerek projenin en iyi halini alması için fikir alışverişinde bulunduk. Şuanda uygulama aşamasında bulunan bu proje tamamlandığında güzellikler daha net bir şekilde ortaya çıkacaktır. Projenin tamamlanmasıyla birlikte burası hem hak ettiği değeri bulmuş olacak, hem de güzellikleri ortaya çıkacaktır. Buradaki çalışmanın korunması anlamında kurumsal olarak gerekeni yapacağımız gibi vatandaşlarımızın da aynı hassasiyetle korumalarını bekliyoruz. Bu vesile ile emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden Makam Dağı Restore Ediliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Eylül 2015 tarihinde saat 12 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Makam Dağı Restore Ediliyor haberi güncellenecektir.

DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ

14 Mart 2018, Çarşamba
 • İmsak
  05:05
 • Guneş
  06:25
 • Öğle
  12:34
 • İkindi
  15:54
 • Akşam
  18:32
 • Yatsı
  19:47
Sayfa Başı