Gündem Haberleri

GÜNDEM

  MAK kuş gribi için olağünüstü toplanıyor

  Hürriyet Haber
  13 Ekim 2005 - 13:18Son Güncelleme : 13 Ekim 2005 - 13:18

  Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Merkez Av Komisyonu'nu (MAK) kuş gribi vakalarının avcılık faaliyetleri açısından değerlendirilmesi amacıyla 28 Ekim Cuma günü olağanüstü toplantıya çağırdı.

  Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Osman Pepe'nin, son günlerde ülke gündeminde “Kuş gribi” vakalarının tespiti sonucu, konunun avcılık faaliyetleri açısından değerlendirilmesi amacıyla MAK'ı olağanüstü toplantıya çağırdığı bildirildi.

  Açıklamaya göre, 28 Ekim Cuma günü toplanacak olan MAK, bakan veya müsteşar başkanlığında toplanacak. Komisyonda, Bakanlık teşkilatından Müsteşar Yardımcısı Bünyamin Karaca, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Kemal Yalınkılıç ve Genel Müdür Yardımcısı Sabri Kiriş'in yanı sıra, bir bitki koruma uzmanı ve bir veteriner hekim olmak üzere Tarım ve Köy işleri Bakanlığı'ndan iki, Jandarma Genel Komutanlığı, Orman Genel Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nü temsilen birer, Orman fakültelerini temsilen Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi'nce görevlendirilecek bir kişi ve gönüllü kuruluşları temsilen Orman ve Çevre Gönüllüleri Derneği'nce görevlendirilecek bir kişi ve dokuz coğrafi bölgesel avcı ile özel avlak temsilcisi Recep Serim'den oluşan toplam 21 üye görev alacak.

  VALİLİKLERE GENELGE

  Bu arada Çevre ve Orman Bakanı Pepe, valiliklere konuyla ilgili genelge göndererek, av sahalarında görülebilecek şüpheli ve toplu yabani hayvan ve kuş ölümleri hakkında İl Çevre ve Orman Müdürlükleri aracılığıyla Bakanlığa süratle bilgi verilmesini istedi.

  Pepe, genelgesinde son günlerde yazılı ve görsel basında Kuş Gribi (Avian Influenza) hastalığının Asya ve bazı Avrupa ülkelerinde yayılmaya başladığı haberlerinin yer aldığını anımsatarak, yabani göçmen kuşlar yoluyla kuş gribi hastalığının görüldüğü ülkelerden Türkiye'ye bulaşma ihtimalinin bulunması nedeniyle söz konusu hastalıkla ilgili çalışmaların yapıldığını ifade etti.

  Pepe, genelgesinde, kuş gribi ile ilgili şu bilgilere yer verdi: “Avian Influenza, halk arasında tavuk vebası veya kuş gribi olarak da bilinen, Influenza A Grubu virüslerin neden olduğu, kanatlı hayvanlarda solunum ve sinir sistemine ait belirtilerle birlikte yüksek hastalanma oranı ve ölüm oranı ile seyreden bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık, çok büyük ekonomik kayıplara yol açmaktadır. Influenza virüsünün A, B, C tipleri mevcut olup, B ve C tipinin sadece insanlarda hastalık oluşturduğu, A tipinin ise kanatlılarda solunum ve sinir sistemine ait belirtilerle kendini gösteren tavuk vebası hastalığına sebep olduğu bilinmektedir. Virüsün, 56 santigrat derecede 3 saatte veya 60 santigrat derecede 30 dakikada öldüğü belirtilmektedir.”

  ÖNLEMLER

  Çevre ve Orman Bakanı Pepe'nin genelgesinde, elde edilen bilgiler doğrultusunda hastalığın insanlardaki şeklinin, özellikle hastalığın görüldüğü çiftliklerle alakalı olduğunu vurgulayarak, valilerden şu önlemlerin alınmasını istedi:
  “Varsa iliniz dahilindeki kanatlı yaban hayvanı üreticilerinin ve çalışanlarının korunma önlemlerini titizlikle uygulamalarının (eldiven, maske, kişisel hijyen gibi) sağlanması ve bu kişilerin hastalıkla ilgili bilgilendirmeleri gerekmektedir. Ayrıca, hastalığın görüldüğü ülkelere seyahat edenlerin de bu çerçevede uyarılarak ancak iyi piştiğinden emin oldukları kanatlı etlerinin ve yumurtalarının tüketilmesi tavsiye edilmelidir.”

  Pepe, genelgesinde, valilerden av sahalarında görülebilecek şüpheli ve toplu yabani hayvan ve kuş ölümleri hakkında İl Çevre ve Orman Müdürlükleri aracılığıyla Bakanlığa süratle bilgi verilmesini istedi. Pepe, konuyla ilgili dernek ve gönüllü kuruluşlarla irtibata geçilmesi ve avcıların, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nın bu konu hakkındaki uyarılarını içeren duyuruları dikkatle takip etmeleri uyarısında bulundu. 
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı