GeriKadın Sağlığı Zihin Ve Beden Bütünlüğü İçin Günde 1 Saat Ayırmaya Ne Dersiniz?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zihin Ve Beden Bütünlüğü İçin Günde 1 Saat Ayırmaya Ne Dersiniz?

Zihin Ve Beden Bütünlüğü İçin Günde 1 Saat Ayırmaya Ne Dersiniz?

"Zihin ve beden birbirini doğrudan etkileyen iki olgu. Birlikte işlediğinde sağlıklı bir hayat yaşayabildiğimiz bu unsurlarda dengeyi bulabilmek oldukça önemli. Beden yorgunluğunun mu yoksa zihin karmaşasının mı daha ağır olduğu yıllardır tartışılır. Sürekli çalışan mekanizmayı biraz olsun dinlendirmek, şımartmak gerekir. İşte zihninizi ve bedeniniz dinlendirebilmek için öneriler..."

Gün içindeki karmaşada herkese ve her şeye yetebilmek adına kendinizi ihmal ediyorsunuz. Beden yorgunluğunu size yetmeyecek kadar kısa ve verimsiz uyku saatleriyle aşmaya çalışırken, zihin yorgunluğunu sizi o an mutlu ettiğini sandığınız ama aslında yararı olmayan aktivitelerde harcıyorsunuz. İşe, yemek yapmaya, saatler ayırdığınız günde sadece 1 saati kendinize ayırmaya ne dersiniz?

Zihin Ve Beden Bütünlüğü İçin Günde 1 Saat Ayırmaya Ne Dersiniz

Kendiniz için 1 saat

Kendinize ayırmak derken, tamamen kendinizle başbaşa kalmak değil. Sosyal medyadan, televizyondan, telefon ve bilgisayarın mavi ışıklarından uzak tam 1 saat. Belki ılık bir duşla günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Hemen işim bitsin, yapılması gereken yığınla iş var demeden, sadece bedeninizi değil, ruhunuzu da arındırarak çıkın banyodan. İşleri çok daha rahat hallettiğinizi göreceksiniz.

Zihin Ve Beden Bütünlüğü İçin Günde 1 Saat Ayırmaya Ne Dersiniz

Kitap okumak ve karakterlerle buluşmak da başka bir seçenek. Yazarın betimlemesine ek olarak hayal gücünüzle yaratımlar yaptığınız, sizden de bir şeyler katarak maceralara daldığınız 1 saat zihninizi rahatlatacaktır. Yoga, pilates belki de bale. Zihin ve beden bütünlüğünüze en uygun hareket ortamını seçin ve değerli olduğunuzu hissedin. Sevdiğiniz tarzda şarkılar dinlemek ve hayallere dalmak da ayrı bir boşaltım yöntemi.

Zihin Ve Beden Bütünlüğü İçin Günde 1 Saat Ayırmaya Ne Dersiniz

Kimi sessizce hayal kurmayı tercih ederken, kimi dans ederek veya şarkı söyleyerek içindeki sanatçıyı çıkartır ortaya. Belki de enstürman çalmak sizi rahatlatacaktır. Masaj yaptırmak da kendini şımartmak isteyenlerin tercih edebileceği yöntemlerden biri.
Elinizde sıcak çikolata, üstünüzde bir battaniyeyle yağmuru izlemek, dinlenmek de bedeninize ve ruhunuza iyi gelebilir.

Zihin Ve Beden Bütünlüğü İçin Günde 1 Saat Ayırmaya Ne Dersiniz

Hangi ortamda olursanız olun, yanınıza ayna almayı ihmal etmeyin. Aynada gördüğünüz surete bakın ve bu dünyadaki en değerli kişi olduğunuzu anımsayın. Kendinize ve başkalarına iyi gelebilmeniz için önce sizin tam olarak sağlıklı olmanız lazım. Yukarıdaki yöntemlerden hangisi size uygunsa seçin ve zaman kaybetmeden kendinize zaman ayırmaya başlayın.