GeriKadın Sağlığı Zayıflatan yeni yiyecekler!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zayıflatan yeni yiyecekler!

Zayıflatan yeni yiyecekler!

"Bu besinlerin yağ yakmada etkili olduğu son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucu belirlendi!"

Bitter çikolata: Yapılan son araştırmalara göre, az miktarda günlük bitter çikolata tüketimi stres hormonu kortizonlu azaltıyor. Buna sebep olan çikolatanın içeriğindeki kafein ve teobromin. Bir diğer sebep ise haz: Dâhiliye arşivlerindeki çalışmalara göre, makul miktarda çikolatayı düzenli olarak tüketen yetişkinler, (çok daha fazla kalori aldıkları ve ayni egzersizleri yaptıkları halde) tüketmeyenlere kıyasla daha zayıf. En az %70 kakao içeren çikolatayı tercih etmelisiniz. Ne kadar koyu o kadar iyi.

Zayıflatan yeni yiyecekler

Yumurta: Yumurtanın dünya üzerindeki en iyi protein deposu olduğu söyleniyor, üstelik vücudunuzun kas dokusu üretmek için ihtiyacı olan 9 zaruri amino asitin hepsini bünyesinde barındırıyor. Ve kas yapınız geliştikçe, yağ yakma potansiyeliniz çoğalır, çünkü kas geliştirmek yağ depolamaktan çok daha fazla kaloriye ihtiyaç duyar. Güne waffle ya da mısır gevreği yerine iki çırpılmış yumurta ile başlayın.

Zayıflatan yeni yiyecekler

Susam: Susamda bulunan ve lignan denilen bitkisel kimyasallar, karaciğer enzimlerini yükselterek yağ yakmada faydalı oluyor. Pek çok araştırmada, protein ve temel yağ asitlerinin metabolizma hızını yükselttiğini gösteriyor ki ikisi de susamda oldukça fazla. Aynı zamanda zengin mineral ve lif kaynağı.

Zayıflatan yeni yiyecekler

Smoothie: Masıl protein tozu içerdiği sürece bu içecek kokteylleri de yağ yakmakta etkili. Araştırmalara göre, tokluk hormonlarını tetikliyor ve beyine “doydum” mesajı yollamaya sebep oluyor. Ayrıca sütte bulunan bir protein olan masıl, kas yapımında faydalı amino asit lösin de içerir. Protein tozu sadece meyveli içeceklerde değil, yoğurt, puding hatta kurabiye malzemelerine bile karıştırılabilir.

Zayıflatan yeni yiyecekler

Sarı dolmalık biber: Diyetinize biraz da biber katın. Çoğumuz C vitamini eksikliği çektiğimiz halde, tek bir sarı dolmalık biberin 341 miligram içerdiğini bilmeyiz, neredeyse büyük bir portakalın üç buçuk katı! Kanlarında daha fazla C vitamini olan insanlar, daha az vücut kitle indeksi ve yağa sahip.

Zayıflatan yeni yiyecekler

Fıstık: Bu lifli çerez sadece kalori alımını frenlemez aynı zamanda onları yakar da… Yapılan bir araştırmada 19 hafta boyunca fıstıktan, günde 500 kalorilik fıstık tüketen insanların ekstra egzersiz yapmasalar bile, metabolizma hızı yüzde 11 artıyor. Tabii bunu duyunca, onlara saldırmamanız gerekiyor çünkü kendileri de fazla tüketildiği takdirde birer kalori deposu!

Zayıflatan yeni yiyecekler