GeriKadın Sağlığı Yoga yaparak stresten ve kilolardan kurtulun
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yoga yaparak stresten ve kilolardan kurtulun

"Rahatlatıcı yoga hareketleriyle vücudunuzdan stresi ve kiloları kolayca atacaksınız..."

Asanalara başlamadan önce 10 dakika nefes çalışması yapın. Bunun için ılık, sessiz, temiz ve havadar bir yer seçin. Ayakta dimdik durun, ayaklarınızı 45 santimetre açın, yüzünüz karşıya baksın, gözlerinizi kapatın ve sıra ile aşağıdaki nefes tekniklerini uygulayın.

Karın nefesi: Ellerinizi karnınızın üzerine koyun. Nefes alıp, karnınızı şişirin. Nefes verip, karnınızı içine çekin. Nefes alış verişleri uzun, derin ve yavaş olmalı. İki dakika bu şekilde nefes alıp verin.

Göğüs nefesi: Ellerinizi göğsünüzün üzerine koyun. Nefes alıp, göğüs kafesinizi sonuna kadar genişletin. Nefes verip, akciğerleri tamamen boşaltın. Kaburgaları esneterek bu şekilde uzun, derin ve yavaş nefes alıp verin. İki dakika bu şekilde devam edin.

Omuz nefesi: El parmaklarını birleştirip, omuzların üzerine dokunun. Nefes alıp kollarınızı yukarı kaldırarak, elleriniz kulaklarınıza değinceye kadar nefes alıp akciğerlerinizin üst kısmını doldurun. Nefes verince tamamen boşaltın, kollar gövdeye değsin. Bu şekilde iki dakika devam edin.

Tam yoga nefesi: Uzun ve derin nefes alarak önce karnı şişirin, sonra göğsünüz dolsun ve omuzlar yükselsin. Tam nefes alın ve akciğerleri tamamen doldurun. Sonra önce karnı, daha sonra göğüs bölgesini boşaltın ve en son omuzlar aşağı insin. Böylece akciğerleri tam kapasite ile doldurup, tamamen boşaltmış oluyoruz. Bu şekilde dört dakika devam edin. Nefesiniz giderek derinleşsin ve yavaşlasın. Sadece nefese odaklanın. Eğer fazla oksijen yüzünden baş dönmesi hissederseniz çalışmaya ara verin ve sırtüstü yatıp dinlenin.

Bu nefes tekniklerini uyguladıktan sonra foto haberimizdeki duruşları yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak kendinizi kesinlikle zorlamayın, yapabildiğiniz seviyede kalın. Zamanla her uygulamada biraz daha iyiye gittiğinizi göreceksiniz.

Ayakta yapılan yoga duruşlarını görmek için tıklayın!

Oturarak yapılan yoga duruşlarını görmek için tıklayın!


Yatarak yapılan yoga hareketlerini görmek için tıklayın!

NASIL BİTİRMELİSİNİZ?
Bu sıralama ile duruşları yaparken, zorlandığınız duruşları geçerek devam edin. Tüm duruşları bitirdikten sonra sırtüstü yatın. Üzerinize bir battaniye örtün. Ayaklarınızı 40 santimetre kadar açık tutun. Kollar gövdenin iki yanında, avuç içleri yukarı bakacak şekilde ellerinizi uzatın. Baştan aşağı tüm vücudunuzu gevşetin. Gözlerinizi kapatın. Kafanızın içini tamamen gevşetin. Her nefeste, kalbinizde birikmiş üzüntü ve endişeyi dışarıya bırakın. Tüm bedeninizi gözden geçirin ve gevşememiş bölgeleri tekrar gevşetin. Bu şekilde 15 dakika uzanın. Kalktığınızda kendinizi dingin, huzurlu, enerjik ve arınmış hissedeceksiniz...


Kaynak: Formsante