GeriKadın Sağlığı Yiyecekleri hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yiyecekleri hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz?

Yiyecekleri hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz?

"Nil Şahin; Yiyecek hazırlarken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için hazırladı..."

* Temizlik kurallarına dikkat edin: Ellerinizi ve besinleri iyice yıkamadan yemek yapmaya başlamayın.

* Sebze ve meyveleri yıkarken deterjan ve sabun kullanmayın: Meyve ve sebzelerin sabun ve deterjanla yıkanması faydadan çok zarar getirir. Sabun ve deterjanda bulunan kimyevi maddeler meyve ve sebzelerinizde kalır. Meyve ve sebzeleri önce bol su ile yıkadıktan sonra temiz su dolu sirkeli bir kapta bir süre bekletiniz.Yiyecekleri hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz* Kurbaklagilleri pişirmeden iyice yıkayın bir gece önceden suda bekletin, ıslatma suyunu dökün, yeni su ilave edip pişirin. Pişirme suyunu dökmeyin.

* Meyveleri soyduktan ve doğradıktan sonra bekletmeden yemeye özen gösterin: Doğranmış meyve beklediği zaman vitamin kaybeder. Salatayı ise sofraya oturulacağı zaman hazırlamalısınız.

* Etli yemeklere yağsız et ilave edin, yemeği pişirdikten sonra bir miktar sıvı yağ ilave edebilirsiniz.

* Etleri ve yemeklerinizi kızartmaktan kaçının. Etler tencerede haşlama veya sebze ile pişmiş, veya ızgara şeklinde pişirilmelidir.Yiyecekleri hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz* Yemeklerinizi pişirirken katı yağ kullanmayın. Sıvı yağ tercih edin. Katı yağ kan kolesterol seviyenizi yükselttiği gibi yağ değerlerinizi de bozar. Kalp hastası olma riskiniz artar.

* Sebze yemekleri az su ilave edilerek veya susuz olarak pişirilmeli ve pişirme suyu dökülmemeli. Sebzeleri haşlayıp suyunu dökerseniz suyu ile birlikte içinde bulunan suya geçen bütün vitaminleri de kaybetmiş olursunuz.

* Yemeklerinizi az tuz kullanarak yapmalı ve tuz olarak iyotlu tuz kullanmalısınız. Çok tuz kullanmak ödem yaptığı gibi kilo vermenizi zorlaştırır.

Besinleri saklarken şunlara dikkat edin

* En sağlıklı pişirme kapları, çelik tencereler, en sağlıklı saklama kapları cam kaplardır.

* Yumurtayı silmeden ve yıkamadan buzdolabında en fazla iki hafta saklayın, kullanmadan önce yıkayın.Yiyecekleri hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz* Yağları serin ve karanlık bir yerde saklayın. Yağlar güneşe maruz kaldığında yapısı bozulur sağlığınız için riskli hale gelir.

* Hazır besinlerin son kullanma tarihine dikkat edin: Son kullanma tarihi geçmiş besinler gıda zehirlenmesine neden olur.